uitgewerkt) is mede bepalend voor de vraag of de aanleg van een weg al of niet in strijd met het plan is. Paragraaf 2: Wegen waaraan mag worden gebouwd ARTIKEL 290 Toelichting op het ontstaan De bepalingen van dit artikel steunen op artikel 3, lid 2, onder a, van de Woningwet. Het bepaalde in lid 2, onder d, kan niet zonder meer in alle ge- meenten worden overgenomen. Indien een gemeentelijk rioolnet ontbreekt en de aanleg daarvan niet in het verschiet is, zal nader dienen te worden over- wogen of een „bouwstraat" van een riool moet zijn voorzien. Het voorzien zijn van distributieleidingen voor gas en elektriciteit is in dit artikel niet als voorwaarde gesteld, waaraan een weg, waaraan mag worden gebouwd, moet voldoen. Men is hiervoor afhankelijk van de betrokken nutsbedrijven. Wenk voor de toepassing Men zou een tegenstelling aanwezig kunnen achten tussen artikel 287, dat aanleg van wegen door particulieren mogelijk maakt en artikel 290, dat ver- langt, dat een weg, waaraan wordt gebouwd, eigendom van en in beheer en onderhoud bij de overheid is. Er is echter van uitgegaan, dat het om verschil- lende redenen, die geen nadere toelichting behoeven, sterk aanbeveling ver- dient, dat een weg, waaraan mag worden gebouwd, door de overheid wordt be- heerd. Na de eventuele aanleg van een zodanige weg door een particulier dient de weg dus in de regel te worden overgedragen. De meeste bouw- exploitatieverordeningen bevatten een dergelijke voorwaarde ook. Wil men in uitzonderingsgevallen het bouwen aan een weg die eigendom is van een particulier, toelaten, dan is zulks mogelijk mits beheer en onderhoud vol- doende verzekerd zijn. De vrijstelling ingevolge artikel 37, lid 4, voorziet hierin. Wordt een dergelijke vrijstelling bij het bouwen verleend dan is het bepaalde in lid 1, onder a, ingevolge lid 3 niet van toepassing. 176

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 491