Bestaande bouwwerken enz. delijke materialen, doch kan ook ontstaan door onvoldoende verbinding tussen op zichzelf solide materialen of onvoldoende afmetingen daarvan, bijvoorbeeld „los zitten" van een onvoldoend verankerde balklaag, te geringe afmetingen van balkhout en ook onvoldoend getuide antennes. Met „ondeugdelijke mate- rialen" kunnen ook zijn bedoeld materialen welke schadelijk zijn voor de gezondheid, bijvoorbeeld loden waterleidingbuizen. Ad d: ..Onvoldoende samenstelling" kan zowel op materialen als op construc- ties betrekking hebben. Een voorbeeld van het eerste is verkeerde verhou- ding van cement, zand en grind in beton, in verband met de functie die dat beton in het bouwwerk heeft te vervullen, of het gebruiken van ondeugdelijke grondstoffen (bijv. klapzand) bij de bereiding van beton. Onvoldoende samen- stelling van een constructie is bijvoorbeeld de samenstelling van een vloer en balklaag uit onverduurzaamd hout, indien die constructie onmiddellijk met vochtig zand in aanraking is. Een zodanige constructie toch, welke boven een waterdichte kelder, wat duurzaamheid betreft, volkomen aanvaardbaar is, gaat door aanraking met een vochtige bodem spoedig ten gronde. Ad e: Houten tussenwanden, onbeklede onderzijden van houten trappen en houten vloeren, onbeklede stalen kolommen en balken, hout in schoorsteen- constructies, materialen die onvoldoende warmte-isolerend zijn, zoals plaat- ijzer en asbestcement in schoorsteenconstructies, zijn voorbeelden van con- structies, die brandbaarheid of onvoldoende brandwerendheid van een bouw- werk kunnen veroorzaken. Ad f: Bij de beoordeling van dit gebrek is het doel waarvoor het bouwwerk dient van overwegende invloed. Voor woningen zal men andere maatstaven moeten aanleggen dan voor theaters, bioscopen enz. en voor deze weer andere dan voor warenhuizen, hotels enz. en weer andere dan voor opslag- plaatsen, voor zover ten minste geen speciale regelingen in verband met het gebruik van het bouwwerk van kracht zijn. Ad g: Het kan in verband met een veilig gebruik gedurende de avond en de nacht nodig zijn dat trappehuizen en galerijen van een behoorlijke kunst- verlichting zijn voorzien. Ad h: Hier wordt gedacht aan het treffen van voorzieningen, die verdere aantasting door schadelijke insecten, zoals houtworm, boktor, mier enz., voor- 199

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 514