komen bijvoorbeeld door het toepassen van insectendodende of insecten- d j en k: Vochtigheid en „het doordringen van water" zijn niet identiek Vochtighe.d ,s een verschijnsel, dat vele oorzaken kan hebben, zoals opzui- ging van grondwater in muren en lekkage, doch ook condensatie. Zal de remedie in de eerste beide gevallen gevonden kunnen worden door het aanbrengen van een waterkerende laag (trasraam) in de muur en het dichten van het lek, in het laatste geval zal de ventilatie van de vochtige ruimte moe- ten worden verbeterd, al dan niet in combinatie met andere middelen, zoals verbetering van de thermische isolatie. Het doordringen van water" behoeft nog geen vochtigheid van de muren van bouwwerk ze'f ten gevolge te hebben, indien bijvoorbeeld dit doordrinqen van water geschiedt door naden of kieren tussen kozijn en raamhout of door daklekkage. Het doordringen van gassen" afkomstig uit de bodem onder het bouwwerk kan het nodig maken een bodemafsluiting voor te schrijven. Ad I: Onvoldoende of gebrekkige afvoergelegenheid voor rook- en verbran- dingsgassen kan ook voorkomen zonder dat aan het afvoerkanaal een defect aanwezig ,s, bijvoorbeeld indien nabij de uitmonding van het kanaal een hoger ouwwerk is of het kanaal door andere oorzaken gebrekkig functioneert. Ad m: ..Verontreiniging" behoeft niet het gevolg van (onjuist) gebruik te zijn maar kan ook zijn oorzaak vinden in een defect aan de constructie. Een voorbeeld hiervan is, dat door een defect aan de riolering verontreiniging van de ruimte boven de bodemafsluiting optreedt. De oorzaak van stank in een gebouw kan bijvoorbeeld gelegen zijn in het rnet gasdicht zijn van de riolering, in terugslag van rioolgassen in ventilatie- kanalen, m het met roetwater doortrokken zijn van de wanden van (oude) schoorstenen of ,n zwamvorming op houten onderdelen van het bouwwerk Indien de staat van verontreiniging is ontstaan door (onjuist) gebruik door huid,9e gebruiker, dan eist de billijkheid dat die gebruiker - en niet de eigenaar wordt aangeschreven om te reinigen (daarvoor zie men artikel 367). Is er geen gebruiker (meer) dan moet de eigenaar worden aangeschre- 200

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 515