Straf-, overgangs- en slotbepalingen Inleiding Terwijl ingevolge artikel 58 der Woningwet 1901 op overtreding van de verordeningen, vastgesteld krachtens o.m. de artikelen 1, 2 en 12 dier wet, hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie- honderd gulden kan worden gesteld een zelfde strafmaat als opgenomen in artikel 195 der gemeentewet ten aanzien van overtreding van strafverorde- ningen straft artikel 97 der Woningwet overtreding van voorschriften, ter uitvoering van die wet vastgesteld, voor zover de overtreding van die voor- schriften uitdrukkelijk als strafbaar feit is aangeduid, met hechtenis van ten hoogste vier maanden of geldboete van ten hoogste vierduizend gulden. Artikel 97 laat dus niet meer, zoals wel de Woningwet 1901, de bepaling van het strafmaximum aan de gemeenteraad over. Mede in dit verband is in de artikelen 394 en 395 een onderscheid gemaakt tussen overtreding van bepalingen, welke op de Woningwet steunen (394) en overtreding van bepalingen, welke op de gemeentewet zijn gegrond (395) en is de maximum-strafmaat dan ook verschillend; wat artikel 394 betreft dus een herhaling van de strafmaat van artikel 97 der Woningwet. Proces-verbaal, opgemaakt wegens overtreding van bepalingen der bouwverordening welke op de Woningwet steunen, zal moeten zijn gegrond op hoofdstuk VII dier wet (dwang en strafbepalingen); proces-verbaal, opgemaakt wegens overtreding van bepalingen der bouwverordening welke op de gemeentewet steunen, zal moeten geschieden krachtens de artikelen 395 en 397 dezer verordening. In dit hoofdstuk zijn niet herhaald de strafbepalingen, opgenomen in de artikelen 93, 94, 95 en 96 der Woningwet, welke overtreding van voorschrif- ten dier wet zelve betreffen en evenmin is opgenomen artikel 99, dat de strafbaarheid van een rechtspersoon regelt. Voorts wordt opgemerkt, dat het systeem van de Woningwet, naar moet wor- den aangenomen, niet toelaat naast het bouwen in strijd met de bouwver- gunning, in de bouwverordening ook het bouwen in strijd met de verorde- ning strafbaar te stellen. Toch zal het nodig zijn voor een aantal bepalingen, waarvan overtreding niet onder de sanctie wegens bouwen in strijd met de bouwvergunning valt, naast de mogelijkheid van politiedwang ook een straf- sanctie te hebben. Overtreding van deze bepalingen moet dan afzonderlijk strafbaar worden gesteld en daarvoor moeten ze ingevolge artikel 97 van de Woningwet elk uitdrukkelijk als strafbaar feit zijn aangeduid. Dit is een om- 243

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 558