Artikel V. Artikel 35 verbiedt behoudens vrijstelling het bouwen van twee of meer woningen boven elkaar. Uiteraard geldt dit verbod alleen voor gebie- den waarvoor geen bestemmingsplan van kracht is (artikel 7, eerste lid, sub a). Ook voor het vrij beperkte gebied dezer gemeente waarvoor geen be- stemmingsplan geldt (voornamelijk het centrum), bestaat echter aan het verbod geen behoefte; het moet integendeel ongewenst worden geacht. De vigerende bouw- en woningverordening kent een dergelijk verbod dan ook niet. Artikel VI. Artikel 36 geeft een regeling voor het bouwen in gedeelten van de ge- meente buiten de bebouwde kom waarvoor nog geen bestemmingsplan van kracht is; de bebouwingsmogelijkheden in dergelijke gedeelten worden sterk beperkt. In feite komt dit neer op een uitbreiding van de voorberei- dingsbescherming krachtens artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Orde- ning, juncto artikel 50 van de Woningwet. Op grond van deze artikelen kan tijdens de vaststellingsprocedure van een bestemmingsplan, alsmede gedu- rende een bepaalde periode daarvôör, de totstandkoming van ongewenste bebouwing worden tegengegaan. Artikel 36 van de (model-)bouwverorde- ning breidt dit uit zonder dat een termijn wordt genoemd. Dit moet onjuist worden geacht. Daar komt bij dat in deze gemeente voor nagenoeg het hele gebied buiten de bebouwde kom een bestemmingsplan geldt, zodat arti- kel 36 toch bijzonder weinig praktische betekenis zou kunnen hebben. Dit artikel ware derhalve te schrappen. Artikel VII. Artikel 49 geeft voorschriften omtrent het open erf bij woningen. De oppervlakte van dit erf moet volgens het eerste lid tenminste 1/3 be- dragen van (de oppervlakte van) het gebouw, met dien verstande dat bij de bepaling van de oppervlakte van dit open erf de oppervlakte welke in beslag genomen wordt door een bergplaats, een garage e.d., indien deze kleiner is dan 1/3 van de oppervlakte van het erf, niet als bebouwd wordt aangemerkt. Indien de aldus bepaalde oppervlakte van het open erf kleiner is dan de oppervlakte van de strook, bedoeld in het tweede lid, is uitsluitend dit tweede lid van toepassing. Dit lid houdt in dat van het open erf een strook ter diepte van 4 m over de volle breedte van het gebouw en in aansluiting daaraan aanwezig moet zijn. De regeling van het eerste lid is vrij ingewik- keld en kan er bovendien toe leiden dat het geheel open erf (niet in beslag genomen door bergplaats, garage e.d.vrij klein wordt. Bovendien is de in het tweede lid genoemde maat van 4 m, welke vol- gens de toelichting als een minimum moet worden beschouwd, voor deze gemeente te klein. In het gewijzigde artikel 49 is daarom volstaan met de bepaling dat het open erf tenminste 1/3 van de oppervlakte van het gebouw moet zijn (derhalve zonder de fictie dat door bergplaatsen e.d. in beslag genomen grond als onbebouwd wordt aangemerkt), terwijl de diepte van de open strook onmiddellijk achter het gebouw op 5 m is gesteld. Dit laatste is in overeenstemming met artikel 53 van de nog vigerende bouw- en woningverordening. Artikel Vin. Ingevolge artikel 50, lid 1, mag op het open erf bij een eengezinshuis o.m. een garage met geen grotere inwendige oppervlakte dan 18 m2 worden gebouwd op tenminste 3 m van het hoofdgebouw. Teneinde de bouw van garages mogelijk te maken welke groot genoeg zijn voor het stallen van twee auto's, is het gewenst de maat van 18 m2 te vergroten tot 24 m2.

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 569