zodanige wijze toe dat de P.T.T. moet verwachten dat het huidige tekort aan bestellers, vooral in de steden, een chronisch tekort zal blijken te zijn. Door tal van maatregelen tracht de P.T.T. de dienstverlening op een aan- vaardbaar peil te houden. Dit zijn, als gevolg van de omstandigheid dat brievenbestellen „handwerk" is en blijft, alle maar kleine maatregelen, die slechts incidenteel enige verlichting geven. Een belangrijker en blijvende verlichting verwacht de P.T.T. van het „naar de straat" brengen van de brievengleuven en brievenbussen bij de etagewoningen. De directeur-gene- raal van de P.T.T. heeft daarom het dringende verzoek gedaan een dien- overeenkomstige wijziging in de modelbouwverordening aan te brengen. De Adviescommissie voor de unificatie en de toepassing van gemeentelijke bouwverordeningen adviseerde de Vereniging van Nederlandse Gemeen- ten in gunstige zin na er zich van te hebben overtuigd dat de wijziging voor de door het Rijk gesteunde woningbouw geen bezwaar ontmoette. De ver- eniging heeft de gemeentebesturen onlangs medegedeeld dat de model- verordening dienovereenkomstig zal worden herzien. Het „naar de straat" brengen van de brievengleuven wordt bereikt door de toestemming, die artikel 124, lid 4, thans bevat om de enige brievengleuf van een woning of kantoor op een galerij en onder bepaalde omstandigheden op een etage, te mogen aanbrengen, te schrappen. Artikel XVI. Op grond van artikel 128, lid 1, moet een privaat zijn voorzien van een closetpot; een privaattrechter (droogcloset) is dus niet toegestaan. Niette- min is in het derde lid van dit artikel sprake van een privaattrechter, het- geen derhalve niet juist is. Artikel XVII. De artikelen 136 en 137 bevatten eisen inzake de aansluiting van tot be- woning bestemde gebouwen op de waterleiding. Aansluiting is o.a. voorge- schreven voor gebouwen op ten hoogste 50 m van de dichtstbijzijnde lei- ding. Het moet in het belang van de volksgezondheid gewenst worden ge- acht dat deze afstand wordt vergroot tot 100 m. Zulks geldt eveneens voor reeds bestaande woningen (artikel 323). Artikel XVIII. Krachtens artikel 148, lid 1, van de model-bouwverordening is het op het ogenblik zonder meer toegestaan om in een woning, die is voorzien van een installatie voor gedistribueerd gas de speciale (zware) aansluiting voor een kooktoestel in de keuken weg te laten. Dit werd onjuist geacht, omdat bewoners, die over willen gaan op koken met behulp van elektriciteit, voor extra lasten komen te staan, omdat een speciale leiding van de meter naar de keuken moet worden gelegd. Krachtens de gewijzigde bepaling moet de leiding nu wel worden aange- bracht, doch behoeft deze niet van draden te zijn voorzien. Het bedraden is n.l. een eenvoudige aangelegenheid en kan zonder enig bezwaar later ge- beuren. Het ongewijzigde eerste lid van artikel 148 schreef onder e, juncto h, wel een bedrade (zware) leiding voor een elektrische boiler in of bij keuken of badruimte voor. De wijziging van artikel 148 staat ook voor deze lei- ding toe dat de bedrading wordt weggelaten, mits de woning van een installatie voor gedistribueerd gas is voorzien. De bij deze in het eerste lid aangebrachte veranderingen brengen mede dat het bepaalde onder b in lid 3 kan vervallen. Deze wijzigingen zijn onlangs geadviseerd door de Vereniging van Ne- derlandse Gemeenten en hebben de instemming van de Centrale Directie

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 571