98 2e afd. 28 september 1967 VERORDENING OP HET BEHEER DER GEMEENTEBEDRIJVEN. Heemstede, 13 september 1967. Aan de Raad, In de memorie van antwoord op het afdelingsverslag (vraag 16) over de begroting 1967, hebben wij u toegezegd een nieuwe verordening op het beheer van de gemeentebedrijven te ontwerpen. De bijgaande ontwerp-verordening houdt in vergelijking tot de bestaan- de verordening belangrijke wijzigingen in ten aanzien van het beheer van het grondbedrijf. Hierbij is o.m. rekening gehouden met Uw opmer- kingen bij de behandeling van de begrotingen 1963 en 1964, welke geleid hebben tot een advies van de commissie voor het grondbedrijf en onze nota aan Uw Raad van 12 juni 1964. Voorts is in de ontwerp-verordening zonder meer uitgegaan van scheiding van administratief beheer en kasbeheer. De huidige verordening stelt deze scheiding facultatief. Andere wijzigingen welke o.i. toelichting behoeven volgen hieronder artikelsgewijze. Algemene bepalingen. Artikel 9. Wij achten het gewenst fiattering van facturen door directeur en ad- ministrateur, voordat betaling plaaatsvindt, voor te schrijven. De ver- plichting van de directeur bestellingen en opdrachten akkoord te ver- klaren zal in de instructie worden opgenomen. Artikel 13. Ingevolge artikel 253, derde lid van de gemeentewet moeten in de be- heersverordening de gevalien worden geregeld, waarin een besluit van de Raad, waarbij machtiging tot af- en overschrijving op posten van de bedrijfsbegroting wordt verleend, de goedkeuring van Gedeputeerde Sta- ten behoeft. In de huidige verordening (artikel 19) ztjn een aantal gevallen genoemd. Omdat deze af- en overschrijvingen toch aan Gedeputeerde Sta- ten plegen te worden medegedeeld, iijkt het juister voor te schrijven dat alle raadsbesluiten, waarbij bedoelde machtiging wordt verleend, aan de goedkeuring van dat college worden onderworpen. Overigens wordt in de praktijk van machtigingen tot af- en overschrijving nimmer ge- bruik gemaakt. Artikel 15. In dit artikel wordt uitdrukkelijk de mogelijkheid geschapen, daartoe geëigende objecten af te schrijven bij wijze van annuïteit of unuïteit. Wij denken hier aan de afschrijving op de kosten van omschakeling op aardgas gemaakt door het gasbedrijf. Artikel 18. Artikel 43 van de rekeningsvoorschriften (laatste alinea) laat de mo- gelijkheid open dat bepaalde reserves niet bij de algemene dienst worden belegd. In de ontwerp-verordening wordt echter voorgeschreven dat alie reser- ves bij de algemene dienst worden belegd. Tot dusver was gebruikelijk het rentepercentage van de belegde re- serve ieder jaar bij de begroting te bepalen. Wij geven er thans de voorkeur aan het percentage gelijk te stellen aan dat wat het bedrijf voor het ver- strekte kapitaal vergoedt, het z.g. omslagpercentage. In het vierde lid van art. 18 wordt het gebruik van de laatste jaren, de rente aan de reserve toe te voegen, verplicht gesteld.

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 1