10 4e afd. 25 januari 1968 OVERDRACHT AAN HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND VAN RIOOLWATERZUIVERINGSINSTALLATIE Heemstede, 10 januari 1968. Aan de Raad, In ons voorstel dd. 11 oktober j.l., nr. 149, waarbij wij u de ontwerp- begrotingen voor 1968 aanboden, hebben wij u medegedeeld dat het hoog- heemraadschap van Rijnland met ons in onderhandeling is getreden over de ovememing van de gemeentelijke zuiveringsinstallatie van rioolwater. In verband hiermede berichten wij u thans het volgende. Na een wijziging van het reglement van het hoogheemraadschap van Rijnland, welke op 1 juli 1965 in werking is getreden, behoort ook de zorg voor de verbetering van de hoedanigheid van het boezemwater tot de taak van dit hoogheemraadschap. Eventuele zuivering door Rijnland zelf be- hoort mede tot deze taak. De kosten welke hieraan zijn verbonden, zullen worden bestreden uit speciale heffingen waarmee de afvalwater iozende gebouwde en ongebouwde eigendommen met ingang van 1 januari 1967 worden belast (heffing waterkwaliteit). De kwaliteit van het water in het gebied van Rijnland is zorgelijk. Daar- om is het naar het oordeeel van Dijkgraaf en hoogheemraden noodzakelijk wegen te zoeken welke een snelle en harmonische voltooiing van het geheel van zuiveringsinstallaties verzekeren. Dit is naar hun mening alieen te realiseren wanneer het hoogheemraadschap de zuivering van afvalwater zoveel mogelijk zelf verricht, enerzijds door de bouw en exploitatie van nieuwe installaties ter hand te nemen en anderzijds door de bestaande in- stallaties over te nemen, voor zover de betrokken gemeenten tot overdracht bereid zijn. Deze aanpak heeft volgens Dijkgraaf en hoogheemraden de volgende voordelen: a. op basis van een zuiveringsplan en een urgentieschema voor het hele gebied zal het bestand van zuiveringsinstallaties zodanig kunnen wor- den uitgebouwd, dat een zo economisch mogelijke totaalopzet gepaard kan gaan met een maximum aan profijt voor de hele boezem met zijn zelfreinigend vermogen; b. voor de bouw en overneming van installaties mogen over de hele linie subsidies van het rijk en de provincies worden verwacht, terwijl over de nodige investeringen centraal overleg met hoger gezag mogelijk zal zijn; c. het beheer der diverse installaties zai gericht zijn op behartiging van de boezembelangen en door specialisatie over het algemeen doelmatiger verricht kunnen worden dan bij gemeentelijk en dus verbrokkeld op- treden. Overneming van de bestaande inrichtingen zal geschieden tegen de ak- tuele waarde. Voor het geval gemeenten er de voorkeur aan geven de zuivering zelf te blijven verrichten, zullen expioitatiebijdragen gegeven worden, welke naar schatting gemiddeld ongeveer 75 van de reële gemeentelijke exploitatie- kosten zullen bedragen; een vergoeding van 100 wordt niet juist geacht met het oog op de relatieve nadelen welke aan gemeentelijke exploitatie voor Rijnland zijn verbonden. Er zijn naar ons oordeel geen redenen aanwezig waarom de gemeente Heemstede de zuivering van het rioolwater zelf zou moeten blijven ver- zorgen. Wij nemen hierbij aan dat met het hoogheemraadschap overeen-

Raadsnotulen Heemstede | 1968 | | pagina 21