60 4e afd. 30 mei 1968 VASTSTELLING BESTEMMINGSPLAN SCHOUWBROEKERPOLDER Heemstede, 15 mei 1968. Aan de Raad, Van 18 maart j.l. af heeft gedurende een maand ter gemeentesecretarie ter inzage gelegen het ontwerp van een bestemmingsplan voor de Schouw- broekerpolder. De bij dit plan behorende kaart llgt bij de raadsstukken voor U ter visie; een exemplaar van de ontwerp-voorschriften en van de toelichting gaan hierbij. Voor een uiteenzetting van de hoofdgedachten van het plan moge naar deze toelichting worden verwezen. Gedurende de genoemde termijn hebben 39 personen een gezamenlijk bezwaarschrift tegen het ontwerp-plan bij Uw Raad ingediend, terwijl één belanghebbende een bezwaarschrift indiende bij ons college. Bedoelde 39 personen maken bezwaar tegen het opnemen van een zieken- huis in het ontwerp-plan. Zij voeren daarbij aan dat zij zich destijds op hun huidige adres hebben gevestigd uitgaande van de bestaande toestand, waarbij zij rekening hielden met ter secretarie en door de dienst van Open- bare Werken gedane mededelingen dat de Schouwbroekerpolder een woon- gebied zou worden, zoals uit het vigerende bestemmingsplan blijkt. Zij menen dat door de bouw van een ziekenhuis, dat naar hun oordeel meer activiteit en onrust met zich brengt dan menige industrie, hun belangen op grove wijze worden aangetast. Wij merken naar aanleiding hiervan het volgende op. Het bestuur van het Diaconessenhuis te Haarlem heeft ons reeds in 1962 gevraagd of in onze gemeente een mogelijkheid kon worden geschapen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis met bijgebouwen, ter vervanging van het oude ziekenhuis aan de Hazepaterslaan. Dit verzoek werd gedaan nadat uitvoerig overleg met de gemeentebesturen van Haarlem en Bloe- mendaal had aangetoond dat die gemeenten geen geschikt terrein ter be- schikking konden stellen. Het merendeel van de patiënten van het Diaconessenhuis is afkomstig uit de gemeenten Haarlem en Heemstede 55%verder wonen vele patiënten in omliggende gemeenten. Het spreekt dan ook vanzelf dat het nieuwe ziekenhuis, evenals het bestaande, gevestigd moet zijn in de agglo- meratie Haarlem op een enigszins centrale plaats. Zoals wij U bij brief van 13 december 1962 hebben bericht lag het aan- vankelijk in de bedoeling voor het nieuwe ziekenhuis een terrein in het plan Geleerdenwijk te reserveren. Tegen de beoogde plaats rezen evenwel ern- stige stedebouwkundige bezwaren. Mede in overleg met de Provinciale Planologische Dienst is daama in beginsel gekozen voor de Schouwbroe- kerpolder. De uitwerking van het bestemmingsplan, op grond waarvan de bouw van het ziekenhuis kon worden toegestaan, ondervond echter ver- traging in verband met de mogelijkheid van de aanleg van een startbaan van de luchthaven Schiphol in de richting van Heemstede. Van de zijde van het provinciaal bestuur werd ons verzocht het plan pas uit te werken en ter visie te leggen indien vaststond dat deze startbaan niet zou worden aangelegd. Dit feit is pas enkele maanden geleden door een beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat komen vast te staan. Het in het ontwerp-plan voor de bouw van het ziekenhuis bestemde terrein nabij de hoek van de Bronsteevaart en het Slpaame voldoet aan de eis van een gunstige ligging in het verzorgingsgebied van het Diaconessenhuis. Ook stedebouwkundig is dit de meest aangewezen plaats. Wij beseffen terdege dat de aanwezigheid van een ziekenhuis voor enkele omwonenden van de Schouwbroekerpolder enige hinder met zich zal bren- gen, vooral doordat dit veel verkeer aantrekt. Ook al zou echter voor het

Raadsnotulen Heemstede | 1968 | | pagina 21