TOELICHTING BIJ HET BESTEMMINGSPLAN VOOR DE SCHOUYVBROEKERPOLDER Voor de struktuur en de daarmede verband houdende hoofdvorm van het bestemmlngsplan voor de Schouwbroekerpolder zljn de volgende facto- ren van belang geweest. 1. Een verbindingsweg over het Spaarne vanuit het op grondgebied van de gemeente Haarlem in aanbouw zijnde stadsdeel Schalkwijk. 2. De voorgenomen bouw van een Diakonessenhuis. Het bestuur van dit ziekenhuis heeft verzocht de voorgenomen nieuw- bouw ter vervanging van het bestaande ziekenhuis in Haarlem in Heemstede te mogen realiseren, omdat in genoemde stad geen geschikt terrein beschikbaar was. Het terrein in de Schouwbroekerpolder is ge- kozen omdat het zeer gunstig is gelegen in het verzorgingsgebied van het ziekenhuis. Ook stedebouwkundig is dit het meest aangewezen terrein. De sub 1 genoemde weg dient een goede aansluiting te geven op het wegenschema van de gemeente Heemstede en is derhalve in hoofdzaak ge- richt op de Cesar Francklaan, terwijl aftakkingen van de ontworpen ver- keersader zijn gemaakt in zuidwestelijke en noordoostelijke richting resp. aansluiting gevend op de Johan Wagenaarlaan en H. W. Mesdaglaan. Dit wegenbeloop deelt de Schouwbroekerpolder in een viertal grote vak- ken in, waarvan het meest zuidelijk gelegen vak qua bestemming in tweeën is onderverdeeld. Van de aldus gevormde vijf vakken is de bestemming op twee verschil- lende manieren geregeld, n.l. een globale bestemming voor woondoeieinden en een gedetailleerde bestemming voor bijzondere bebouwing en een quick- service-bedrijf. De bestemming voor bijzondere doeleinden betreft de aanwijzing van gronden voor een te bouwen diakonessenhuis en een daarbij behorend tehuis voor huisvesting van een deel van het verplegend personeel. De globale bestemming betreft een drietal gebieden voor woondoeleinden. Hoewel de soort van woonbebouwing duidelijk is bepaald, is een ge- detailieerd bestemmingsplan voor deze gebieden momenteel niet opportuun. Voor dit deel van het bestemmingsplan steunt de juridische opzet op de delegatie-gedachte, neergelegd in artikel 11 lid 1 van de Wet op de Ruimte- lijke Ordening. In artikel 5 van de planvoorschriften betreffende de uitwerking van het plan is dit nader geregeld. Hiermede verbandhoudende is de uitvoering van bouwplannen middels artikel 6 in beginsel opgeschort, tot na het tijdstip waarop de uitgewerkte plannen van Burgemeester en Wethouders rechts- kracht hebben verkregen. Van het aldus tijdelijke bouwverbod kan mits met medewerking van Gedeputeerde Staten vrijstelling worden verleend ingevolge het bepaalde in artikel 6 lid 3. Hoofdstuk II van de voorschriften regelt het gebruik van gronden en gebouwen in verband met de op de kaart aangegeven bestemmingen. Daarbij is onderscheid gemaakt tussen specifieke bouwbestemmingen, zowel globaal als gedetailleerd (par. 1) en bestemmingen ten behoeve van ander gebruik (par. 2). Deze laatste groep bestemmingen betreft grond- gebruik waarbij bebouwing priori is uitgesloten of waarbij de eventuele bebouwing niet primair is doch meer van bijkomstige aard. In artikel 18 van par. 3 is het gebruik geregeld van gronden en opstallen nadat t.z.t. de uitgewerkte plannen voor de gebieden bestemd voor woondoeleinden zijn gerealiseerd. Een dergelijke regeling blijkt prematuur, doch steunt mede op de ge- dachte, dat de wetgever waarschijnlijk niet bedoeld heeft, ook de vaststel- ling van gebruikregels welker naleving uitsluitend door strafsanctie en

Raadsnotulen Heemstede | 1968 | | pagina 37