97 4e afd. 25 september 1969 36. het stalgebouw met orangerie Herenweg 3; het stalgebouw is in januari j.l. geheel afgebrand en zal niet herbouwd worden, zodat het niet op de lijst vermeld kan worden; tegen plaat- sing op de lijst van de orangerie bestaan o.i. geen bezwaren. 37. het pand Wilhelminaplein 4 („Het Wapen van Heemstede") met stal; de eigenaar voert aan dat hij het pand 10 jaar geleden heeft gekocht, dat het toen veel gebreken vertoonde en dat hij het met eigen midde- len zodanig heeft verbouwd, dat het geen monument meer genoemd kan worden. Inderdaad is het pand uiterlijk niet van oude stijl, doch niettemin heeft het naar onze mening voldoende oudheidkundige waarde om plaatsing op de lijst gerechtvaardigd te doen zijn. Tenslotte staan op de ontwerp-lijst de volgende terreinen: 38. het park ,,Linnaeushof" 39. het parkgedeelte van ,,Hertenduin"; de eigenaresse voert aan dat plaatsing op de lijst de waarde drukt; zij vermeldt verder dat de bouw van het pand pas in 1930 is voltooid; daar het gebouw ,,Hertenduin" niet op de lijst staat, doet dit argument niet terzake; 40. het parkgedeelte van ,,Eikenrode"; 41. idem van ,,Dennenheuvel"; de eigenaar spreekt in de brieven welke hij hierover tot ons coiiege heeft gericnt alleen over de oude villa ,,Dennenheuvel", doch deze staat niet op de ontwerp-iijst. Naar ons oordeel bestaat geen bezwaar tegen de vermelding van de onder 38 tot en met 41 genoemde terreinen op de lijst, mits duidelijk komt vast te staan welke gedeelten beschermd zullen worden; dit blijkt niet uit de ontwerp-lijst. Verder menen wij dat behalve „Linnaeushof", „Herten- duin" en „Eikenrode" ook de beide andere grote terreinen, welke zijn ge- legen tussen de Herenweg ën de Glipperweg en ten zuiden van de Prinsen- laan, behoren te worden vermeld; dit zijn het terrein kadastraal bekend gemeente Heemstede, sectie C, nummer 3743, eigendom van de Stichting R.K. Schoolbestuur de La Salle, alhier en de Stichting Instituut du Sacré Coeur, te Baarle-Nassau, en het terrein sectie C, nummer 3745, eigendom van N.V. Van Werven's Timmer- en Aaimemingsbedrijf te Amsterdam e.c. Een uitzondering ware te maken voor het gedeelte van eerstgenoemd ka- dastraal perceel waarop het Schoolbestuur de La Salle een nieuwe Kweek- school wenst te bouwen (ten behoeve hierVan hebben wij een bouwver- gunning ex artikel 20 der Wederopbouwwet verleend; deze is nog niet door Gedeputeerde Staten goedgekeurd). Het bestuur van de „Stichting Kennemeroord" heeft ons erop gewezen dat op het terrein van die Stichting een ,,IJskelder" aanwezig is. Met het stichtingsbestuur zijn wij van oordeel dat het gewenst is deze ,,IJskelder", één der weinige welke nog in ons land voorkomen, op de monumentenlijst te vermelden. Verder heeft de heer E. H. van Eeghen, alhier, gevraagd eraan mee te werken dat ook de door hem bewoonde woning Herenweg 131, alsmede de oude tuinmuur aan de noord- en de westkant van zijn moestuin en de woningen Herenweg 117, 119 en 121 op de monumentenlijst komen. Wij menen dat deze woningen en die muur niet van voldoende oudheidkundige waarde zijn om aan het verzoek van de heer Van Eeghen te voldoen. Wij geven u in overweging ons te machtigen de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en gedeputeerde staten overeenkomstig het vorenstaande in te lichten.

Raadsnotulen Heemstede | 1969 | | pagina 24