7 4e afd. 28 januari 1971 VASTSTELLING EXPLOITATIEVEBORDENING Heemstede, 9 december 1970. Aan de Raad, Volgens artikel 42 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening moet de gemeenteraad een verordening vaststellen waarin de voorwaarden worden vastgesteld waaronder de gemeente medewerking zal verlenen aan de exploitatie van gronden die in de naaste toekomst in aanmerking komen voor bebouwing (exploitatieverordening). Een exploitatieverordening be- vat volgens het tweede lid van dat artikel onder meer voorschriften om- trent: a. de gevallen waarin en de wijze waarop het treffen van voorzieningen voor doeleinden van openbaar nut afhankelijk wordt gesteld van de afstand van grond; b. het aandeel van de kosten van voorzieningen van openbaar nut dat ten laste wordt gebracht van de gronden die door deze voorzieningen wor- den gebaat en de wijze waarop deze kosten over de genoemde gronden worden omgeslagen. De exploitatieverordening is onderworpen aan de goedkeuring van gedeputeerde staten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holiand hebben ons verzocht te bevor- deren dat een exploitatieverordening wordt vastgesteld of dat de be- staande verordening wordt aangevuld en gewijzigd. De bestaande verordening dateert van 28 december 1937 en is naar ons oordeel verouderd; zij gaat er bij voorbeeld van uit dat de bijdrage welke door een eigenaar van een in bouwexploitatie te brengen complex gron- den moet worden betaald in de kosten van wegenaanleg e.d., wordt ge- baseerd op het aantai vierkante meters bouwterrein, waarbij in beginsel geen rekening wordt gehouden met differentiatie naar bestemming, be- bouwingsintensiteit enz. Wij achten het daarom gewenst dat een nieuwe regeling wordt vastge- steld, hoewel naar het zich laat aanzien van een rechtstreekse toepas- sing van een exploitatieverordening in onze gemeente geen sprake zal zijn. Indirect is een nieuwe regeling wei van belang voor de kostprijsbereke- ning van de door de gemeente zelf in exploitatie te brengen gronden. Gedeputeerde Staten geven er de voorkeur aan dat bij de vaststelling van de verordening gebruik wordt gemaakt van het na uitvoerig beraad door een commissie, ingesteld door de Vereniging van Nederlandse Ge- meenten, in 1968 ontworpen model, opgenomen in nr. 41 van de „Blauwe Reeks" (voor u ter inzage gelegd). Naar ons oordeel bestaan hiertegen geen bezwaren. Wij stellen u derhalve voor door bekrachtiging van bijgevoegd ontwerp- besluit over te gaan tot vaststelling van een verordening overeenkomstig model. Een toelichting op de belangrijkste artikelen is mede biige- voegd. J6 Burgemeester en wethouders van Heemstede, O. H. van Wijk, l.b. De secretaris, J. M. Kruitwagen.

Raadsnotulen Heemstede | 1971 | | pagina 23