de aanwezig-heid vereist van voldoende winkels, scholen en andere gebou- wen van algemeen nut ten dienste van de bewoners van de te stichten bebouwing. Artikel 7. Voor de toepassing van de expioitatieverordening dient een exploitatie- opzet te worden vastgesteld, waarin is vermeld welke kosten ten laste van de gronden in het betrokken gebied dienen te komen en op welke wiize deze kosten aan de gronden zullen worden toegerekend, rekening hou- aende met het profijt dat de op de gronden te stichten bebouwing geacht kan worden te hebben van de getroffen voorzieningen. In deze exploitatie- opzet zal men tegenover de begroting van de diverse kostenelementen derhalve moeten, aangeven de wijze waarop de kosten door de ver- schiiiende opbrengsteenheden zullen worden gedragen. Aangezien alleen de aan de exploitant toe te rekenen kosten aan hem in rekening zullen worden gebracht, zal de exploitatie-opzet aileen de kostprijs kunnen aan- geven, welke aan de verschillende kavels bouwgrond worden toegerekend en dus niet de marktprijzen. Uiteraard dient de exploitatie-opzet geregeld te worden aangepast aan loon- en prijsstijgingen. Artikel 8. V°°r de berekening van de kosten wordt ervan uitgegaan dat het exploi- tatiegebied in zijn geheel door één exploitant in exploitatie wordt sre- bracht. 6 Dientengevolge moet de waarde van alle in de exploitatie ingebrachte gronden met inbegrip van de daarop aanwezige opstallen en de erop rus- tende rechten als kostenelement worden aang*emerkt. De compensatie vindt dan plaats door deze kosten overeenkomstig de verschillende gebruiksmogelijkheden over de gronden te verdelen en op de aldus ten laste van een exploitant komende kosten in mindering te bren- gen de waarde van alle door hem ingebrachte grond. Dit betekent dat îedere exploitant in feite de waarde van de door hem ingebrachte gronden vergoed krijgt, terwijl de totale kosten daarvan aan alle gronden in het exploitatiegebied worden toegerekend. De exploitant moet zich verbinden e gronden vrij te maken van rechten en opstallen waarvan hem de waarde vergoed is. Artikel 9. De exploitatie van de gronden binnen een bepaald gebied moet zoveel mogehjk zelfdekkend zijn, d.w.z. dat de kosten van de voorzieningen ten nutte van het exploitatiegebied zoveel mogelijk geheel op de gronden in dat gebied verhaald zuilen moeten worden. Voor zover de voorzieningen niet of niet geheel ten nutte van een exploitatiegebmd strekken, doch mede ten nutte van een of meer andere gebieden, dienen de kosten ervan naar evenredigheid van het nut te wor- den toegerekend aan de exploitatie van de onderscheidene exploitatie- gebieden. Het vereiste dat de exploitatie zelfdekkend is brengt met zich dat exploitatiegebieden moeten worden gevormd van zodanige omvang dat zwaar drukkende lasten niet over een te gering aantal percelen behoeven te worden omgeslagen, waardoor de exploitatiemogelijkheden zouden wor- aen verkleind. Voor de toerekening van de kosten van werken waarvan het nut zich uitstrekt over meer dan één exploitatiegebied (bovenwijkse werken) zal een begroting moeten worden gemaakt; de kosten moeten naar evenredig- neid van het geschatte nut aan de diverse exploitatiegebieden worden toe- trorolzon rl

Raadsnotulen Heemstede | 1971 | | pagina 33