109 4e afd. 30 september 1971 SCHOOLADVIES- EN BEGELEIDINGSWERK Heemstede, 1 september 1971. Aan de Raad, Overeenkomstig ons voorstel van 10 juli 1968, nr. 99, besloot u in uw vergadering vain 25 juli d.o.v. tot aansluiting van de gemeente bij de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in N.H. en bij de Stichting voor School- en Beroepskeuze in N.H. Eenzelfde beslissing werd genomen door de gemeenteraden van Bloemendaal en Zandvoort. Zoals u bekend is resulteerde een en ander in de vorming van het district Zuidwest- Kennemerland van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, dat een districtsbureau heeft in het perceel Roemer Visscherplein 11, alhier. Aan eerstgenoemde stichting (hiema aangeduid als Stichting G.V.) werden nadien o.m. opgedragen psychologisch onderzoek en begeleiding van de leerlingen der eerste klassen van de openbare lagere scholen en het onderzoek van leerlingen van openbare lagere scholen en kleuter- scholen die daartoe in verband met leer- en gedragsmoeilijkheden door de hoofden der scholen in overeenstemming met de schoolarts en met in- stemming van de ouders worden aangemeld. Verder worden door het districtsbureau gewoonlijk op verzoek van ouders school- en beroepskeuze-onderzoeken verric'ht. Het onderzoek van de leerlingen der eerste klassen omvat een globale bepaling van het ontwikkelingsniveau en het signaleren van afwijkingen die een storende invloed kunnen hebben op de schoolprestaties. Het onderzoek van door de hoofden van scholen aangemelde kinderen betreft gewooniijk leerlingen van de klassen 2, 3 en 4 van de lagere scho- len. Een gedeelte van de kosten tot maximaal f 40,per kind wordt op de ouders verhaald voorzover zij financieel in staat moeten worden geacht tot betaling. In alle gevallen worden na de onderzoeken zo nodig aan de ouders ad- viezen gegeven omtrent de psychologische en/of pedagogische aanpak van de kinderen in de gezinssituatie. Soms is het nodig een kind te verwijzen naar een ander schooltype. Daamaast worden veel adviezen gegeven aan de leerkrachten over een of andere vorm van behandeling van specifieke leermoeiiijkheden. Het gaat bij deze laatste adviezen vaak om kinderen met bepaalde, veelal organische stoomissen en/of partiële defecten, die begeleiding behoeven van gespecialiseerde pedagogische krachten; verder is er een groep kinderen die hulp behoeven voor taal- of rekenmoeilijk- heden die door stoomissen zijn ontstaan. In onze gemeente zijn enkele particuliere leerkrachten werkzaam die kinderen met leermoeilijkheden behandelen; dit geschiedt in veel gevallen met financiële steun van de gemeente. De behandeling vindt veelal buiten schooltijd plaats en er is slechts incidenteel contact tussen bedoelde leerkrachten en de betrokken klasse-onderwijzer, de schoolarts en de psychologen van het districts- bureau. Naar het oordeel van het hoofd van dit bureau en van de hoofden der openbare scholen is deze vorm van hulpverlening ontoereikend. Naast meer begeleiding van de kinderen bestaat ook sterke behoefte aan begeleiding van het onderwijzend personeel met betrekking tot het ontwerpen en gebmiken van bijzondere programma's en technieken voor groepen kinderen met leermoeilijkheden en/of voor toepassing van spe- ciale middelen en overdracht van speciale leermethoden. De staf van het districtsbureau heeft ons verder gewezen op het ont- breken van een pedagogisch-didactische inbreng met betrekking tot de onderwijsvemieuwing in het algemeen, met name in het kader van preven- tie van leermoeilijkheden. O.m. dient aandacht te worden geschonken aan

Raadsnotulen Heemstede | 1971 | | pagina 11