109 4e afd. 30 september 1971 taalontwikkeling-sprogramma's, het probleem van het zittenblijven, de speel-leerklasmethode en de algemene aanpak en aanpassing van kind'eren uit z.g. benadeelde milieus. Het wordt dus zeer gewenst geacht het begeleidingsteam aan te vullen met gediplomeerde remedial teadhers en met een pedagoog-didacticus. De opleiding en de taak van deze functionarissen kunnen aan de hand van de ,,discussiebijdrage over de structuur van het schoolverzorgings- werk" van de interdepartementale stuurgroep schoolverzorgingswerk als volgt worden omschreven. De remedial teacher is een leerkracht met zo mogelijk een middelbare opleiding, mede gericht op remedial teaching. Hij geeft les aan bepaalde groepen probleemkinderen, met het doel leerbelemmeringen op te heffen en/of het actuele prestatieniveau te verbeteren. Dit omvat de volgende concrete taken: a. de behandeling van leermoeilijkheden; b. (bij ontstentenis van een pedagoog) pedagogisch en didactisch onder- zoek, mits de pedagogische opleiding daarvoor aanwezig is c. het adviseren van de leerkrachten over de pedagogisch-didactische be- nadering; d. het advisereen van de ouders; (b, c en d bij ontstentenis van een pedagoog: samen met de psycholoog). De pedagoog-didacticus is in principe een academisch gevormd peda- goog, gespecialiseerd in de schoolpedagogie; hij dient in elk geval kennis te hebben van pedagogisch en didactisch onderzoek, o.m. blijkend uit de keuze van bijvakken of uit opgedane ervaring. Hij houdt zich bezig met de algemene pedagogische en didactische problemen van de schoolsituatie en de schoolloopbaan. Dit omvat de volgende concrete taken: a. klassikaal onderzoek (of de supervisie daarvan) en individueel onder- zoek naar de pedagogische en de didactische situatie van de leerlingen en naar het prestatie- en schoolvorderingenniveau; b. het opstellen van een behandelingsplan in overleg met de remedial teacher; c. het adviseren van de leerkrachten op basis van de conclusies van de onderzoeken met betrekking tot de didactische en pedagogische be- nadering van de leerling in de klas, de schoolplaatsing en de keuze van het voortgezet onderwijs; d. het adviseren van de leerkrachten omtrent de toepassing van middelen van overdracht van leer- en onderwijsmethoden in het algemeen (onder- wijsvernieuwing, met name in het kader van preventie van leermoeiliik- heden)J e. het adviseren van de ouders. Met het oog op de gewenste uitbreiding van het schooladvies- en bege- leidingswerk hebben wij overwogen of het geen aanbeveling verdient de gemeente te doen aansluiten bij de Stichting Regionale Schooladviesdienst, welke zal worden opgericht door de gemeente Haarlem, de Regionale Ka- tholieke Schoolraad Haarlem en de Bond van Christelijke Scholen in Haarlem en omgeving. Er zijn enkele motieven vôör deze aansluiting. In de eerste plaats zullen de in onze gemeente gevestigde bijzondere scholen zich alle bij deze dienst aansluiten. Wanneer de openbare scholen

Raadsnotulen Heemstede | 1971 | | pagina 12