143 4e afd. 25 november 1971 25 oktober j.l. met verteg-enwoordigers van de gemeente Amsterdam heb- ben gehad, werd besloten als streefdatum voor definitieve invoering 1 februari 1972 aan te houden. Aan de uitspraak van de Kroon d.d. 14 augustus 1970, inzake het ver- strekken van ongefluorideerd water aan de verbruikers die overwegende bezwaren hebben tegen het gebruiken van gefluorideerd drinkwater, is de gemeente Amsterdam niet gebonden, aangezien deze gemeente al een rechtsgeldige vergunning had, waaraan geen voorwaarde in die zin is verbonden. Niettemin beraadt het gemeentebestuur zieh nog over het al dan niet verstrekken van ongefluorideerd water en de wijze waarop dit eventueei zal geschieden. De provineie Noord-Hoiland en de gemeenten die water betrekken van Amsterdam, kunnen geen enkel reeht doen gelden op ongefluorideerd water. De uitspraak van de Kroon heeft namelijk alleen betrekking op bezwaren van individuele gebruikers. Heemstede verkeert in zoverre in een bijzondere positie dat het bij de „bron" ligt. Het is tedhnisch mogelijk aan onze gemeente ongefluorideerd water te leveren. Met de daarvoor te treffen voorzieningen, zoals de bouw van een afzonderlijke reinwaterkelder, aanleg van leidingen, installaties en apparatuur, is echter een zeer hoog bedrag gemoeid; volgens een zeer globale raming is dit thans f 900.000,exclusief onderhoudskosten. Een en ander zou geheel voor rekening van Heemstede komen; dit betreft ook de financiering van de uitgaven. Genoemde raming is gebaseerd op de huidige afgenomen hoeveelheid water; voor een hoger toekomstig ver- bruik zouden nieuwe, kostbare investeringen gedaan moeten worden. Met de realisering van de in eerste instantie te treffen voorzieningen zou nâ het beschikbaar komen van de vaste financieringsmiddelen ruim een jaar gemoeid zijn. Onze gemeente zal dus in elk geval voorlopig voor meer dan een jaar gefluorideerd water ontvangen, ook wanneer u zou besluiten een afzonder- lijke reinwaterkelder etc. te doen bouwen. Voor het nemen van een dergelijk besluit met zijn kostbare consequen- ties zien wij echter geen aanleiding. Zonder in te gaan op de vele argu- menten vöôr en tegen kunstmatige verhoging van het natuurlijke fluoride- gehalte van het drinkwater, wijzen wij erop dat behalve de gezondheids- raad o.m. de navolgende gezaghebbende instanties zich hiervöôr hebben uitgesproken: de Wereld Gezondheids Organisatie, Centrale Raad voor de Volksgezondheid, het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat- schappij tot bevordering der Geneeskunst, de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde, de Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhygiëne „Het Ivoren Kruis", de Algemene Nederlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde en alle Provinciale Raden voor de Volksgezondheid in Noord-Holland. Wel dienf naar ons oordeel voor de inwoners van onze gemeente die overwegende bezwaren hebben tegen het gebruik van gefluorideerd water, de gelegenheid te bestaan betrouwbaar ongefluorideerd water te krijgen' In beginsel bestaan terzake de volgende mogelijkheden. 1. Het aanleggen van een tweede leidingnet. Een compleet tweede leiding- net is uiteraard onbetaalbaar. Er zou slechts gedacht kunnen worden aan het aanleggen van een aparte leiding, waarop een zeer beperkt aantal tapkranen aangesloten wordt. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat het ongefluorideerde water op eenvoudige wijze betrokken kan worden van de waterbedrijven van Haarlem en/of Bloemendaal door aansluitlng op de bij de gemeentegrens liggende hoofdleiding. Heem- stede loopt daarbij echter het rislco dat ook die bedrijven tot fluori- dering overgaan, waardoor de tweede leiding onbruikbaar zou worden.

Raadsnotulen Heemstede | 1971 | | pagina 18