4e afd. 26 oktober 1972 die gemeente in twee gewesten met grote stelligheid van de hand en stellen wij U voor aan gedeputeerde staten te vragen aan hun besluit van 25 juli j.l., waarbij zij de gemeenschappelijke regeling „gewest Kennemerland" goedkeurden, geen afbreuk te doen op basis van deze bij schrijven van 27 juni j.l. toegezonden en op 17 juli 1972 ontvangen nota. Honorering van genoemd besluit door indeling van de gehele gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude in het gewest Kennemerland achten wij dan ook geboden. 4. De IJmondgemeenten Op kaart 1, welke blijkens pag. 38 (laatste alinea) de naar het oordeel van gedeputeerde staten meest voor de hand liggende indeling in bestuur- lijke regio's weergeeft, is een afzonderlijk IJmondgewest omlijnd, be- staande uit de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum. Het mag voldoende bekend worden verondersteld dat burgemeester en wethouders van Velsen reeds sedert 1965 participeren in het Intergemeen- telijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland. Ook is algemeen bekend dat de uitbouw en structurering van deze bestuurlijke contacten van de IJmond-gemeenten in zuidelijke richting in belangrijke mate zijn vertraagd gedurende de jaren van onzekerheid die voorafgingen aan de verwerping door de 2e kamer in het begin van dit jaar van het ontwerp van wet dat de samenvoeging van de gemeenten Velsen, Bevei-wijk en Heemskerk be- oogde. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de besturen van die drie gemeenten thans primair doende zijn binnen de kleine kring van dat klaverblad voorzover nodig nader orde op zaken te stellen. Het pleit voor de visie en de bestuurskracht van onze ambtgenoten in die ge- meenten dat zij nochtans reeds in ruime mate aandacht schenken aan de bestuurlijke problematiek in grotere verbanden en dat reeds studie is ver- richt en ook overleg is gepleegd omtrent toetreding tot het gewest Kenne- merland. Blijkens het rapport vervlechtingen, dat onder auspiciën van het Inter- gemeentelijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland in februari 1972 is op- gesteld, zijn IJmond en Zuid-Kennemerland als nauw samenhangende regio's te beschouwen. De werkgroep die dit rapport heeft opgesteld, con- cludeerde dan ook dat vorming van een gewest Kennemerland waarvan de IJmondgemeenten deel zouden uitmaken verantwoord is. Gedeputeerde staten baseren hun zienswijze (kaart 1) uitsluitend op de indicatieve gegevens (maatschappelijke en bestuurlijke samenhangenDe normatieve gegevens spelen bij die standpuntbepaling van gedeputeerde staten geen rol van betekenis. Toch zijn die normatieve gegevens van veel belang bij de samenstelling van de structuurschets. Het gaat daarbij immers om de zaken ten aanzien waarvan, met het oog op de evenwichtige ontwikke- ling in het gebied van de gemeenten, eenheid van beleid noodzakelijk is (art. 2 van het ontwerp gewestwet). Een te vormen gewest zal dus ruimte moeten laten voor een geleidelijke ontwikkeling. Het zou onverantwoord zijn de normatieve elementen (toekomstige ontwikkeling en taakstelling alsmede het draagvlak) bij de overwegingen te verwaarlozen. Wat dit draagvlak betreft merken wij op dat in de nota inzake de politieorgani- satie een minimum aantal inwoners van 200.000 wordt genoemd. Ook re- cente uitlatingen van de bewindslieden gaan in die richting. In het slot van deze paragraaf komen wij hierop terug. Wat de taakstelling betreft zal moeten worden gedacht aan planolo- gische aangelegenheden, de werkgelegenheid, de infrastructuur, het milieu- beheer en de recreatie, de openbare orde en veiligheid, de hulpverlening, enz. Deze onderwerpen, die we ook terugvinden in de voorlopige taak- stelling voor het gewest Kennemerland, hebben raakvlakken tussen IJmond en Zuid-Kennemerland en vragen in het gebied van die gemeenten

Raadsnotulen Heemstede | 1972 | | pagina 40