123 2e afd. 29 november 1973 DERDE WIJZIGING VERORDENING PRIJZEN GAS, WATER EN ELEKTRICITEIT. Heemstede, 13 november 1973. Aan de Raad, Met ingang van 1 januari 1974 zal de accijnsvrijdom voor olie voor huis- branddoeleinden komen te vervallen. De aardgasprijzen zijn aan de olieprijzen gekoppeld zodat bij ongewij- zigde kleinverbruikerstarieven deze tarieven zeer laag zouden komen te liggen in vergelijking met de olieprijzen. Ingaande 1974 zal het standaard inkoopcontract, waaraan ook onze ge- meente gebonden is, gewijzigd worden. Tengevolge van deze wijziging zal de gemeente een hogere mkooppnjs moeten voldoen van rond f 904.000,per jaar. Het zal u duidelijk zijn dat de begroting van het gasbedrijf deze ver- hoging niet kan dragen. tnivinvT De Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven în Nederland VEGIJN heeft een advies uitgebracht met betrekking tot per 1 januari a.s. toe te passen nieuwe kleinverbruikerstarieven. Als nadere motivering van de verhoging van tarieven wordt daarbij ver- meld, dat het terwille van het verzekerd kunnen zijn van de continuiteit van de levering van aardgas ten behoeve van de openbare voorziening aan- beveling verdient de verbruikersprijzen op een hoger peil te brengen. Hogere kleinvertoruikersprijzen betekenen, zo dee'lt de VEGIN mede, o.a.: a. een betere verhouding tussen de prijzen van de verschillende energie- dragers, met naime op de verwarmingsmarkt; b. de mogelijkheid van een zekere afremming van een economisch niet verantwoorde ontwikkeling van de vraag, van belang nu het steeds meer duidelijk wordt, dat energie en niet in het minst ook aardgas een eindig goed is; c. de mogelijkhed voor de N.V. Nederlandse Gasunie om geprojecteerd tegen een hoger binnenlandsprijspeil in een beter onderhandelings- kader additione'le 'hoeveelheden aardgas in het buitenland aan te kopen. Dit is van groot belang voor de continuïteit van de aardgasvoorzienmg in ons land. De minister van Economische Zaken wijst er op dat de aardgasprijzen in ons land niet primair worden bepaald door de kosten, omdat gegeven de relatieve schaarste van het aardgas, deze schaarste in het pnjsmveau tot uitdrukking dient te komen. Dit houdt in, dat in beginsel de prijzen dienen te worden gebaseerd op de waarde die het aardgas voor de diverse verbruikerscategorieen heeft. De prijzen van de met aardgas ooncurrerende energiesoorten vormen hierbij uiteraard een belangrijke bepalende factor. Langs deze weg wordt bevorderd dat het aardgas verbruikt wordt op de uit maatschappelijk oogpunt meest gewenste wijze. Een achterwege bbjven van de prijsverhoging zou een verdere snelle Stijging van het gasvehbruik tengevölge hebben, hetgeen tot een situatie zou kunnen leiden waarin 'het aanbod niet meer in de vraag zou kunnen voorzien. Gelet op het vorenstaande en mede gezien het tot nog 'toe gehanteerde uniforme tariefstelsel zijn wij van imening dat de verhoging van de mkoop- prijs doorberekend moet worden aan de verbrmkers. De tarieven voor kleinverbruikers zouden dan als volgt vastgesteld moe'ten worden

Raadsnotulen Heemstede | 1973 | | pagina 25