2e afd. 21 december 1973 1 29 ving tezamen op de gewone dienst der gemeente-begroting een bedrag zal komen te drukken van naar schatting 225.000, Voor verbetering der openbare verliöhting wordt telken- jare een bedrag door uw raad ter beschikking gesteld van rond 50.000,Aan rente en afschrijving betekent dit 6.500,— Voor de verlichting van de sportparken werd vorig jaar in het meerjarenplan gerekend met een bedrag van 150.000,Het is inmiddels gebleken, dat voor dit be- drag ook het zwembad van een verlichting kan worden voorzien. Rente en afschrijving kunnen worden begroot op 19.500, Jaarlijks wordt in het meerjarenplan rekening gehouden met een bedrag van 200.000,voor sanering van de Raadhuisstraat. Rente en afschrijving belopen 22.500, Totaal 498.500,— Het bleek niet mogelijk bij het huidige belastingniveau het hierboven genoemde bedrag beschikbaar te krijgen, zodat wij ons hebben moeten beraden over een verhoging der belastingen. Als de het meest voor de hand liggende bron voor het verkrijgen van meer inkomsten zou op het eerste gezicht de straatbelasting kunnen worden gezien, te meer omdat een verhoging van deze belasting vorig jaar achterwege is gebleven en dus geen aanpassing aan het gestegen prijspeil heeft plaats gehad. De straatbelasting behoort evenwel, met de personele belasting en de grondbelasting, tot de belastingen, welke met de invoering van de on- roerend-goedbelasting zal komen te vervallen. De opbrengst van de on- roerend-goedbelasting nu zal voor wat de zakelijk gerechtigden betreft niet meer mogen bedragen dan 15% van de algemene uitkering uit het gemeentefonds minus het uitkeringsonderdeel sociale zorg. Uiteraard zal het streven er op dienen te zijn gericht de opbrengst van de onroerend- goedbelasting niet minder te doen zijn dan van die belastingen waarvoor zij in de plaats treedt. Reeds bij de huidige opbrengst der straatibelasting wordt het genoemde plafond voor wat betreft de zakelijk gerechtigden, van wie de straat- belasting geheven wordt, doorbroken, zodat verhoging van dit tarief weinig zinvol is. Wij hebben daarom voor een versterking der middelen gekozen voor de invoering van de rioolrechten, welke rechten naast de onroerend-goed- belasting geheven kunnen worden. De rioolrechten kunnen geheven worden öf van de zakelijk gerechtig- den ôf van de feitelijke gebruikers 6f van ieder van deze twee groepen een bepaald gedeelte. Dezer dagen zal u een voorstel worden aangeboden tot invoering der onroerend-goedbelasting. Deze belasting zal dan met ingang van 1 januari 1975 geheven kunnen worden. In verband met de vele voorbereidende werkzaamheden die aan de in- voering dezer belasting verbonden zijn zal de heffing van de rioolbelasting op zo eenvoudig mogelijke wijze dienen te geschieden en zal om deze reden met name heffing van de gebruikers in 1974 achterwege moeten blijven. Zij zal dus, evenals de straatbelastlng, van de zakelijk gerechtigden op onroerend goed worden geheven tot een bedrag van 5% van de kada- strale opbrengst. Materieel gezien betekent dit dus hetzelfde als ware de straatbelasting verhoogd van 15% tot 20% van de kadastrale opbrengst. Zodra de onroerend-goedbedasting zal zijn ingevoerd zal aan uw raad een voorstel worden gedaan er toe strekkend de aan rioolbelasting te betalen bedragen mede of te stemmen op de hoeveelheden afgevoerde stoffen en de belasting ook door de gebruikers te doen betalen. 11

Raadsnotulen Heemstede | 1973 | | pagina 11