129 2e afd. 21 december 1973 nenlandse Zaken bij ciroulaire van 30 juli j.l. zijn mede- gedeeld, mag op ontvangsten worden gerekend tot een bedrag dat f 82.800, meer bedraagt dan vorig jaar werd geraamd. Volgno. 11.2.011 Algemene uitkering uit het gemeentefonds. Het voorlopig uitkeringspercentage werd in vergelijking met de primitieve begroting verhoogd van 291 tot 319, hetgeen, gevoegd bij de geraamde stijging van het aantal inwoners en de verhoging van het bedrag per inwoner met 0,50, een meeropbrengst opievert van 735.700,De verfijningsuitkering voor de restauratie van Huize Bos- beek, thans voor het eerst geraamd, bedraagt ruim 9.900,—. In totaal wordt op dit volgnummer meer geraamd 746.700, In het hierna volgende zullen wij nog een aantal onderdelen der begro- tingen, voorzoverre die in het voorgaande nog niet behandeld werden, de revue laten passeren. Gasbedrijf. De begroting van dit bedrijf voor 1973 sloot in baten en lasten. De thans voorliggende begroting geeft een overschot te zien van 351.368,welk bedrag aan de algemene dienst wordt afgedragen. In de eerste plaats is dit een gevolg van de belangrijke toeneming van het gasverbruik, waar- aan de gasverwarmingsinstallaties in de nieuwbouw en de ingebruik- neming van het Diaconessenhuis in niet geringe mate bijdragen. De geraamde opbrengst van de gasverkoop steeg daardoor met 1.244.000,waartegenover aan hogere ihkoopkosten een bedrag staat van 905.000, In de tweede plaats wordt dit hoge winstsaldo veroorzaakt door een wijziging in het systeem voor de afschrijving van de voor de overgang op aardgas gedane kapitaaluitgaven. Destijds werd besloten het voor dit doel geïnvesteerde ibedrag unuïtair, d.w.z. met een vast bedrag per mJ voor rente en afschrij.ving, in twintig jaar te delgen. A1 spoedig bleek de toeneming van het gebruik veel groter te zijn dan was voorzien en werd het bedrag per m3, aanvahkelijk bepaald op 2 cent, teruggebracht tot 1,6 cent. Ook dit laatste bedrag blijkt thans nog veel te groot te zijn om tot een afschrijving in twintig jaar te komen. Destijds werd van een afschrijvingstermijn van twintig jaar uitgegaan, omdat gemeend werd, dat dan kemenergie voor massaal gebmik beschikbaar zou zijn en het in Nederland beschikbare aardgas dan verkocht diende te zijn. Noch de ene, nooh de andere verwachting is uitgekomen. Kemenergie voor huis- houdelijk verbmik valt binnen afzienbare tijd niet tegemoet te zien en ook de aardgasbronnen zijn nog niet uitgeput. De tijd lijkt ons dan ook gekomen om van het unuïtadre afschrijvings- systeem af te stappen en op de normale lineaire afschrijving over te gaan. Dit betekent, dat van nu af aan jaarlijks 5% van het in totaal ge- ïnvesteerde bedrag wordt afgeschreven of wel rond 182.500,De res- tantschuld van 2.404.500,— kan dan in 1988 geheel afgeschreven zijn. Bij handhaving van het unuïtaire systeem zou voor afschrijving 311.685,beschikbaar zijn geweest. Bij het voor onvoorziene uitgaven geraamde bedrag is, evenals bij faet waterbedrijf en het elektriciteitsbedrijf, o.m. rekening gehouden met een te verwachten salarisstijging van 12%. Inmiddels zijn, terwijl het begro- tingsjaar nog niet begonnen is, de salarissen reeds met bijna 8% gestegen, zodat de uiteindelijke stijging mim boven 12% zal uitgaan. 21

Raadsnotulen Heemstede | 1973 | | pagina 21