4 e af d 31 januari 1974 1 Deze gewijzigde omstandigheden zijn enerzijds het gevolg van de sterk toegenomen industrialisatie en de bevolkingsver- dichting, anderzijds van de grote verscheidenheid van nieuwe stoffen, die in hun vele verschijnings- en verwerkingsvormen even zovele onbekende brandrisico1s kunnen opleveren. Dit laatste geldt uiteraard zowel voor de bedrijven, waarin deze stoffen worden opgeslagen en verwerkt als voor de parti- culiere sector waarin de uit die stoffen samengestelde voor- werpen en goederen worden gebruikt. Voor de op grond van de Woningwlt vast te stellen gemeentelij- ke brandvei1igheidsvoorschriften kunnen de gemeentebesturen beschikken over de model-bouwverordening der Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het was dan ook niet verwonder1ijk een zelfde vraag om een landelijk model aan te treffen in de tal- rijke verzoeken om ontwerp-bepalingen voor de gemeentelijke brandbevei1igingsverordeningdie in verband met de velenieuwe brandgevaar1ijke elementen en situaties tot onze verenigingen en de rijksinspectie werden gericht. Ook de Minister van Binnenlandse Zaken en de Brandweerraad hebben de behoefte aan landelijk uniforme model-voorschriften op dit terrein duidelijk tot uiting gebracht. Dit alles heeft onze beide landelijke brandweerverenigingen er toe gebracht een model-verordening te laten ontwerpen. Dit mo- del heeft op verschi11ende punten een bredere opzet dan de be- staande modellen, waarbij twee essentiële verschillen in het oog springen 1. de risico's verbonden aan het hebben en verwerken van stof- fen zijn over een breder terrein bezien, waarbij bijzondere aandacht is geschonken aan de fundamentele oorzaken van brandgevaar, die gelegen zijn in de wisselwerking van ener- gie en materie (Hoofdstuk B); 2. het aantal soorten inrichtingen waarvoor een gebruikstoe- stemming is vereist, is uitgebreid en omvat zowel de in- richtingen waarin grotere aantallen mensen plegen te ver- blijven als die waarin stoffen en goederen zijn opgeslagen of die als bedrijfsgarage worden gebruikt (Hoofdstuk C). De model-verordening werd ontworpen door een commissie van des- kundigen uit onze verenigingen en uit andere bij deze materie betrokken kringen. De samenste11ing van de commissie is hier- achter opgenomen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft deze commissie bij haar omvangrijke arbeid veel steun geboden. Na gereedkomen van het volledig ontwerp heeft een aantal brand- weerofficieren uit de grote gemeenten en van de rijksinspectie desgevraagd kritiek op de inhoud geleverd. Deze reacties zijn met de critici in de werkgroepen van de commissie behandeld. Het resultaat daarvan is in de eindredactie van het model ver- werkt Ook in onze geraeente bestaat behoefte aan de vaststelling van een Brandbeveiligingsverordeningde in de Algemene Politiever- ordening opgenomen brandvei1igheidsvoorschriften etc. zijn ver- ouderd.

Raadsnotulen Heemstede | 1974 | | pagina 2