4e afd. 26 augustus 1976 94 TOELICHTING BEHORENDE BIJ HET BESTEMMINGSPLAN "NflTUURGEBIEDEN" 1. Inleiding. De gemeente Heemstede beslaat slechts een betrekkelijk klein gebied van 960 ha en behoort daarmee tot de kleinste gemeenten van onsland. Het hele gemeentelijke gebied is verstedelijkt en sluit met zijn be- bouwing vrijwel overal aan, aan eveneens bebouwde gebieden. De met voornamelij'k woonbebouwing bebouwde gebieden zijn, of worden binnen- kort, in een aantal bestemmingsplannen schaal 1:1000 geregeld. De groene gebieden in de gemeente zijn als het ware een aantal enclaves met een concentratie in het zuiden. Deze gebieden zijn weer te onder- scheiden in tuinbouwgebieden aan de westzijde van de Herenweg voorna- melijk in gebruik voor bollenteelt en een aantal waardevolle natuur- gebieden. Deze zijn het onderwerp van dit bestemmingsplan Natuurge- bieden. In hoofdzaak bestaan deze terreinen met betekenis op land- schappelijk, reci'eatief en natuurwetenschappelijk gebied uit oude buitens aan de binnenduinrand. Het gebruik van deze oude buitens is inmiddels veranderd; dit behoeft echter noa geen conflict op te leve- ren met de waarde ervan als natuurgebied. ïlel is nauwkeurig naaegaan welke grenzen er aan de bebouwing in deze gebieden moeten worden ae- steld. In deze toelichting is de inventarisatie van het Staatsbosbe- heer opgenomen. In de voorschriften is bij artikel 4 een inventari- satie van de bestaande en de toelaatbare bouwwerken op bepaalde ter- reinen opgenomen. De natuurgebieden vormen met elkaar een element van betekenis het- welk een inzicht verschaft in de aantrekkingskracht van de binnenduin- rand van weleer, bovendien is het een element dat in deze tijd in de Randstad het woonklimaat beinvloedt van het hele omringende woongebied 2. Inventarisatie. Staatsbosbeheer heeft een inventarisatie verstrekt van december 1970, waarin de terreinen, met een min of meer grote betekenis op land- schappelijk, recreatief en natuurwetenschappelijk gebied, gelegen in de gemeente Heemstede, opgenomen zijn. Het betreft hier een summiere omsc.hrijving.Uitvoeriger gegevens zijn beschikbaar. De ligging van de objecten wordt duidelijk aan de hand van de plankaart (1:5000). Om- schreven zijn alleen die objecten we'Ike in dit plan worden geregeld. De nummering van de oorspronkelijke inventarisatielijst is aannehouden Onder de nummers 2 en 3 bevinden zich 16 v^n de 18 objecten welke in artikel 4 sub 4 van de voorschriften aan de orde komen. Omschrijving objecten. A. Park-Bossen. Object 1 - Stadsparkje, ten noorden van de Adriaan Pauwlaan - niet in het plangebied. Object 2 - Berkenrode en aangrenzend terrein (top.kaart 25 C). Landschappelijk mooi gelegen landgoed (Berkenrode)voornameîijk be- staande uit opgaand loofhout (beuken, inlandse eik enz.) met lokaal hakhoutbossages (eik, els en es). Het centraal gedeelte wordt hoofd- zakelijk ingenomen door vijvers en een gazon. Het aangrenzende terrein aan de oostzijde omvat opgaand loofhout (inlandse eik enz.) met lokaal naaldhout, gelegen in een enigszins geaccidenteerd terrein. Drie hoog opgaande gebouwen markeren het terrein. 5.

Raadsnotulen Heemstede | 1976 | | pagina 55