2e afd. 30 juni 1977 74 Tegenstanders van dit beginsel achten echter de omzetting van geiden, als hiervoor bedoeld, in onroerend goed een meer reële methode van instandhouding dan het liquide houden van dergelijk kapitaal. Afgezien van bij legaatstelling e.d.daartoe opgelegde verplichting kan als praktisch argument hiertegen worden aangevoerd, dat het bud- gettaire effect maar van relatief geringe betekenis is. De rente van het eigen kapitaal behoort immers aan de gewone dienst van de gemeente ten goede te komen, waardoor aanwending van het eigen kapitaal voor een of andere investering, wat de rentelast betreft, geen voordeel oplevert. Slechts de afschrijvingslast wordt bespaard. Anderzijds is vorenbedoeld beginsel niet zo strak, dat in bepaalde ge- vallen hiervan niet zou mogen worden afgeweken. Zo besliste de raad der gemeente Markelo om de opbrengst van de verkoop van grond, voorzover die de boekwaarde te boven ging, niet toe te voe- gen aan het eigen kapitaal der gemeente, maar aan de reserve "bouw raadhuis". De Kroon heeft bij Koninklijk Besluit van 17 mei 1974, nr. 6, deze handelwijze goedgevonden, omdat het financiële belang van de gemeente zich niet verzette tegen toevoeging van de meeropbrengst aan een reserve, welke is bestemd ter verwezenlijking van een doeldat ook in de toekomst a11e burgers ten goede zal kunnen komen. Met name wordt gewezen op het onderstreepte gedeelte. Deze rechtsoverweging is door gedeputeerde staten van Zuid-Holland door- getrokken toen door dit college bij besluit van 20 november 1974, nr. 394/2, goedkeuring werd onthouden aan de 57e wijziging van de gemeentebe- groting 1974 van de gemeente Sliedrecht. In deze wijziging was opgenomen de storting van een vrij gekomen kapi- taal in het egalisatiefonds grondkosten woningbouw. Met dit fonds werd beoogd de grondprijzen, en daardoor tevens de huurprijzen te verlagen van in de gemeente te bouwen gesubsidieerde woningen. In dit geval geschiedde de aanwending van het eigen vermogen voor een doeldat in de toekomst slechts aan een beperkt aantal burqers ten goe- de zou komen, hetgeen niet toelaatbaar werd geacht. Voorts wordt toegestaan de opbrengst van een onroerend goed boven de boek waarde aan te wenden voor extra afschrijving op de investering voor het vervangende onroerend goed (bijvoorbeeld ambts- en dienstwoningen) - 2 -

Raadsnotulen Heemstede | 1977 | | pagina 46