4e afd- 28 september 1978 110 TOELICHTING, BEHORENDE BIJ HET BESTEMflINGSPLAN "HERVORMDE KERK E.O." 1. Algemeen. Het gebied van Hervormde kerk e.o. maakt deel uit van de oude dorps- kern van Heemstede. Het huidige centrum van Heemstede ligt nu verder naar het noorden toe, langs de Raadhuisstraat en de Binnenweg. Het Wilhelminaplein, dat de noordelijke grens van het plangebied vormt, heette vroeger "Dorpsplein". Het doet nu nog slechts dienst als cen- trum voor de Indische wijk, hoewel het voor heel Heemstede zijn histo- rische waarde blijft behouden. De heel bijzondere sfeer van het plein is vooral te danken aan de kerk van de Hervormde gemeente en aan het restaurant "Wapen van Heemstede". De aantrekkelijkheid van dit geheel v/ordt verhoogd door de aanwezig- heid van hoge bomen, die de schaal bepalen en de gebouwen omkaderen. Het door de Raad op 30 juni 1977 genomen besluit dat voor het onderha- vige gebied een bestemmingsplan wordt voorbereid, kan geïnterpreteerd worden als de uitdrukking van de wens van de raad om deze sfeer tevrij- waren en de omgeving van de kerk te beschermen tegen al te ingrijpende veranderingen. Het bestemmingsplan is dus hoofdzakelijk gericht op con- solidatie van de bestaande toestand. 2. Historisch overzicht. In de vroege middeleeuwen was het grondgebied van het tegenwoordige Heem- stede, schaars bewoond. Er was in die tijd nog geen sprake van een dui- delijke dorpskern. Pas in de loop van de 14e eeuw werd op de plaats waar de huidige kerk staat een kapel opgericht. Tezelfdertijd werd ook het "oude slot" gebouwd. De kapel werd menigmaal verwoest en vervolgens weer opgebouwd. De laatste verwoesting vond plaats tijdens het beleg van Haar- iem in 1573. Vijftig jaar later werd de kerk herbouwd voor de protestant se kerkdienst. In 1652, met het bouwen van de "noorder Kruijspant", kreeg de kerk zijn huidige vorm. Rond de kerk werd ook een aantal bouwwerken opgetrokken waarvan de fun- deringen bij het graven van de bouwput voor het wijkgebouw bloot kwamen te liggen. Bij r.ader onderzoek bleken deze vondsten van weinig archeologische waar- de te zijn. Het bouwjaar van de andere panden binnen het plangebied is niet nauwkeurig te bepalen. Op de kaart van Baithazar Florisz. van Berken - 12

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 12