110 rode, gedateerd 29 januari 1627, staat een huisje getekend op het per- ceel v/aar nu de panden met de nummers 13, 15 en 17, aan de Achterweg gelegen zijn. Waarschijnlijk betreft het de nummers 15 en 17. Het andere pand is ver- moedelijk later gebouwd. Op de plaats waar de "oude pastorie" staat, was toen nog niets gebouwd. De stijl van het huis laat echter vermoeder. dat het in de 18e of 19e eeuw is opgetrokken. 3. Groen. Het-bomenbestand in het plangebied (zie bijgevoegde kaart) bestaat hoofd- zakelijk uit linden, eiken en kastanjebomen. Er komen ook enkele exernplaren van beuken en platanen voor. Op een paar uitzonderingen na zijn al deze bomen volgroeid en van goede kwaliteit. De onderbegroeiing is van weinig waarde. 4. Beoordeling van de huidige toestand. In het noordelijk deel van het plangebied bevindt zich een aantal gebou- wen van de Hervormde gemeente. Ten oosten van de kerk, langs de Achterweg, staan twee huisjes die als woningen gebruikt worden en een derde waarin zicn nu kantoren bevinden. Onopvallend achter deze panden is onlangs een nieuw wijkgebouw opgetrok- ken. Het zuidelijk deel van het plangebied bestaat uit één groot perceel waarop, in de as van de Meerweg, een herenhuis staat, de "oude pastorie" Voor.de visuele beoordeling van het plangebied dient te worden nagegaan hoe het beeld van gebouwen en groen zich voordo.et als het gebied vanuit verschillende hoeken benaderd wordt. De gebouwen in het plangebied vormen overigens geen architectonisch ge- heelmaar eerder drie afzonderlijke blokken. De eenheid in het gebied wordt in stand gehcuden door de hoge boomstanden die de blokken verbin- den en omkaderen. Voor het beeld, of de herkenbaarheid,en de sfeer is de schaal van de architectonische elementen en hun aaneenschakeling van even groot belang als de formele kenmerken van elk gebouw afzonderlijk. De "oude pastorie" (zie fig. 1.), in de as van de Meerweg vormt eendui- delijk en waardevol herkenningspunt voor deze buurt. Karakteristiek is de symmetrische gevel tussen de hoge bomen. Vanuit de Laan van Insulinde benaderd geven de bomen in de tuin van de "oude pastorie" (zie fig. 2), in vergelijking met de kleinschalige bebou - 13 4e afd. 23 septeriber 1978

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 13