4e afd. 28 september 1978 110 wing aan de oostkant van de Achterweg, een indrukwekkend beeld. Over- hangende takken vormen als het ware een poort wat de toegang tot Meer en Bosch accentueert. Vanuit dezelfde hoek bekeken heeft het beeld van de Achterweg naar de kerk toe (zie fig. 3) een dorpse kwaliteit. Deze indruk wordt gewekt door de kleinschaligheid van de lage gevels tegen de achtergrond van de hoge bomen en van de kerk. De kleinschaligheid wordt verder beklemtoond door de vernauwing van de Achterweg tussen de kerk en de bijgebouwen die aanleunen tegen het restaurant "Wapen van Heemstede" (zie fig. 4). Ook als het gebied vanuit de Canplaan over het Wilhelminaplein wordt be- naderd, kan een aantal karakteristieke zichten ontdekt worden. Eerst komt de kerk, omkaderd in de kruinen van de hoge eiken, achter de lindebomen van het Wilhelminaplein te voorschijn (zie fig. 5). Als men iets verder op het plein staat heeft men door de versmalling van de Achterweg langs de kerk heen, zicht op de tussen de bomen staande geveltjes (zie fig. 6), waarbij de voor dit gebied karakteristieke schaaivariatie bijzonder op- valt. Uit het voorgaande zal duidelijk gebleken zijn dat, hoewel slechts de Nederlandse Hervormde kerk op de monumentenlijst staat, het gebied als éên geheel betrokken dient te worden in beschermende maatregelen. Hier- bij wordt in hoofdzaak gedacht aan consoüdatie door middel van een be- stenningsplan en verder aan scherpe controle op het behoud van het bomen- bestand in het gebied. Het bestemmingsplan is erop gericht om de bouwvo- lumes en het huidige gebruik zoveel mogelijk te handhaven. Activiteiten voortvloeiend uit andere dan de gelegde bestemmingen - bij-voorbeeld com- merciële of ambachtelijke activiteiten - zouden de sfeer en het uiterlijk van het gebied kunnen verstoren. 5. Uitkomsten van het overleq. In het kader van het overleg als bedoeld in artikel 8 van het Besluitop de Ruimtelijke Ordening is het ontwerp-bestemmingsplan Hervorrade kerke.o. toegezonden aan: 1. Provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland. 2. Eerstaanwezend-ingenieur der Genie. 3. Hoogheemraadschap van Rijnland. 4. Rijksdienst voor de Monumentenzorg. 5. Inspecteur van de Ruimtelijke Ordening in Utrecht en Noord-Holland - 14 -

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 14