4e afd. 14 december 1978 144 fld. 5. (spl itsing van de provincie Noord-Honand) Wij zijn van oordeel dat de provincie Noord-Holland - gezien de relaties tussen wonen, werken en recreëren (zie het ontwerp-streekplan flmsterdam- Noordzeekanaalgebied) - niet willekeurig in tweeën kan en nag worden ge- deeld. In de gegeven situatie bepleiten wij (in meerderheid) dehandhavmg van de provincie Noord-Holland in tenminste haar huidige vorm. Aan de provinciegrenzen zou hier en daar iets gewijzigd kunnen worden, met na- me wat betreft een toevoeging aan de provincie van de geneente Hillegom. Een tweedeling zoais thans door de minister wordt voorgesteld, achten wij onaanvaardbaar. Dit geldt ook voor het streven naar een mini-provîn- cie Kennemerlandwaarvan de Kennemerraad in principe voorstander is. In tegenstel ling tot het in 1975 in dit verband ook door uv/ raad inge- nomen standpunt is het college thans in meerderheid van mening, dathet ongewenst is te blijven vasthouden aan de instelling van een afzonder- lijke provincie KennemerlandEén van de belangrijkste uitgangspunten bij de reorganisatie van het binnenlands bestuur is nlhet s,.revennaar decentralisatie. Wij zijn van oordeel dat de centraliserende tendenten in het openbaar bestuur pas werkelijk kunnen worden teruggedrongen wan- neer er sprake is van niet te kleinschal ige provinciale bestuurseer.he- den. Naarmate de provinciale bestuurseenheden worden verkleind, zal het rijk naar onze vaste overtuiging eerder tot de conclusie komen dat iiet afstoten van bepaalde taken en bevoegdheden onverantwoord is en dus achterwege moet blijven. Tegelijkertijd zal dan de neiging om gemeen- telijke taken en bevoegdheden door de provincie te laten overnemen toe- nemen. Met andere woorden: hoe kleiner de provincies, hoe groter het gevaar van een uitholling van de gemeentelijke taken en bevoegdheden. Duidelijk is in ieder geval - ook de minister erkent dat cocr te spi e- ken over de noodzaak van zgn. hulpstructuren - dat zowel bij een onge- splitste provincie Noord-Holland, als bij een tweedeling van de provin- cie de behoefte aan een krachtig samengesteld lokaal bestuur aanwezig blijft. Onder verwijzing naar net gestelde ad 2 verstaan wij onder een krachtig samengesteld lokaal bestuur dan met name de bestaande gewesten in Noord-Holland, die ook van het provinciaal bestuur goede or.twikke- 1i ngsmogelij kheden dienen te verkrijgen. Voor de realisering zal het nodig zijn een daarop toegesneden wettelijk kader te creëren. Daardooralsook door het verrichten van de huidige en toekonstige bo-

Raadsnotulen Heemstede | 1978 | | pagina 5