2e afd 22 februari 1979 NOTA OPHALEN HUISVUIL 28 Het overgaan op éénnaal per week ophalen van huisvuil leidt tot een vermindering van de kosten. Het betekent echter ook een zekere service- vermindering voor de inwoners van Heemstede. Daarnaast wordt de dienstuitvoering kwetsbaarder Zo zal in geval van op werkdagen vallende feestdagen het ophalen naar andere dagen worden verschoven, waarbij om het werk te kunnen klaren reserve materieel en extra mankracht moeten worden ingezet. Ondanks de hierboven genoemde bezwaren is het systeem van lx per week ophalen bij toepassing van plasticzak of minicontainer technisch moge- lijk. De verdere konsekwenties van êén en ander met vermelding vanvoor- en nadelen worden in de hierna volgende hoofdstukken aan u voorgelegd. Algemene beschouwing. Momenteel wordt het huisvuil verzameld in de uniforme vuilnisemmer doorgaans aangevuld met de plasticzak, daar de emmer met de geringe inhoud van 33 liter het vuil van één gezin meestal niet meer kan verwer- ken. De verhouding emmers-plasticzak is ongeveer fifty-fifty tot één staat tot drie te noemen. Door de gestadigde t'oename van het aanbod van huisvuil is het nauwlettend volgen van de ontwikkeling van de beste technische en rationele systemen voor het ophalen van huisvuil een ver- eiste. Daarnaast krijgt de milieu-technische kant van de zaak de nodige aandacht. Bekend zijn de ideeën om het vuil bij de bron reeds te schei- den waarbij bijv. glas, metalen en het overige vuil gescheiden worden aangeboden. Voor Heemstede valt echter niet te verwachten dat er voorlopig in die zin iets staat te gebeuren o.a. vanwege het contract dat met deVAM (Naamloze Vennootschap Vuilafvoer Maatschappij "V.A.M.", gevestigd te Amsterdam) werd gesloten en waarbij werd bepaald dat "afvalstoffen" ter afvoer worden aangeboden gedurende de komende 15 jaar, waarbij geen onderscheid wordt gemaakt tussen de verschillende aan te bieden soorten vuil in de zin zoals hierboven bedoeld. Bij de verschillende systemen voor het ophalen van huisvuil staat ëên probleem landelijk centraal: de gezondheidstoestand van debelader. Het tillen van de emmer met een eigen gewicht van 5 kg. inhoud is een zware belasting van de rug van de belader. Vele beladers tillen zo'n 10.000 kg. per dag! Het te verrichten werk - zowel bij toepassing van de emmer als van de plasticzak - moet tot zv/are arbeid worden gerekend ten gevolge waar- van afkeuringen o.a. op grond van rugklachten veelvuldig voorkomen. De plasticzak, weliswaar "zonder" eigen gewicht, moet lager bij de grond worden opgetild waardoor de rug ongunstiger wordt belast. len opzichte van de emmer echter betekent het gebruik van de plasticzak (gewichtsverminderingeen sterk verminderde belasting van de beladers per eenheid. Daar staat tegenover dat meer eenheden c.q. plasticzakken per dag per belader kunnen worden opgehaald (het terugzetten van de emmer vervalt) zodat het totaal te tillen gewicht per dag niet veel minder kan worden. Zo kunnen we stellen dat de gezondheidstoestand van de belaaer alsbe- langrijkste positieve aspekt van de toepassing van de plasticzak be- schouwd kan worden, al blijven er ook verderop in dit rapport genoem- de duidelijke nadelen. _2_

Raadsnotulen Heemstede | 1979 | | pagina 52