28 Bij onze reinigingsdienst waar gemiddeld 8 beladers werken, zijn in de 1 aatste 3 4 jaar vijf v/erknemers om medische redenen niet meer "achter de wagen" werkzaam. Internationaal is er naar andere methoden gezocht om het vuil te ver- zamelen en aan te bieden, vyaarbij de mens zoveel mogelijk wordt ont- zien. Zo zijn er mini-containers van kunststof ontwikkeld met een in- houd van 120 of 240 liter, voorzien van wielen en dus genakkelijk ver- plaatsbaar, zonder dat daar grote krachtsinspanning voor nodig is. Deze containers worden in West-Duitsland al veelvuldig toegepast en zijn in Nederland in diverse geneenten b.v. Sneek, Eennes, Brakel, Waalwijk, Helden, Pannerden, Harmelen, Vleuten voor een proefperiôde in gebruik genomen, welke proefnemingen met belangstelling worden ge- volgd door verschi1lende overheidsinstanties o.a. het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Proefnemingen in de gemeente Maarheeze (N. Brabant),Apeldoorn en Har- nngen zijn gevolgd door het definitief in gebruik nemen van de mini- container. In de volgende hoofdstukken wordt dieper op de verschillenae systemen en de daaruit voortvloeiende financiële gevolgen ingegaan. A. De plasticzak. Ten einde de vuilniszakken op verantwoorde wijze te kunnen gebrui- ken is noodzakelijk de voor- en nadelen ervan te kennen. Voordelen. 1. Flexibele vuiInisafvoermogelijkheid. Een voordeel voor kleinbehuis- den, bejaarden, alleenstaanden. 2. Bewoners hoeven minder gewicht te tillon en hoeven geen enner bin- nen te halen. 3. Beladers tiilen minder gewicht en hoeven geen emmer terug te zet- ten. Tijdsbesparing. 4. Beter gebruik van de capaciteit van de vuiIniswagens, beter benut d°°r een meer constant aanbod van vuil ten gevolge van het ëën-maal per week ophalen. (momenteel wordt direct na het weekend het meeste vuil aangeboden, daardoor is in de tweede helft van de week wat ca- paciteit over). f' aflnPassing van de vuilniswagens nodig dus geen investerinq. 6. Minder lawaai bij het ophalen van huisvuil. 7. Noodzakelijk schoonhouden van de emmer vervalt. 8. In woonstraten die tijdelijk voor het verkeer zijn afgesloten, kan het vuil gemakkelijk op een verzamelpunt b.v. aan het einde van een straat worden gezet. Geen problemen met het terughalen van de emmer. 9. De zak yan^goed worden afgesloten waardoor het langer opslaan van vuil bij eén-maal per week ophalen geen stankbezwaren hoeft te qe- ven3 10. Inhoud van de zak 40 liter (emmer 33 liter). Nadelen. 1. De zak is anoniem. Contrôle op de aangeboden hoeveelheid, zowel qua gewicht als qua aantal zakken, is vaak niet mogelijk. Wanneer de zak vroeg wordt buiten gezet, bestaat de kans van aan- vreten door honden en katten, waarvan zwerfvuil het gevolg is. .3. 2e afd. 22 februari 1979

Raadsnotulen Heemstede | 1979 | | pagina 53