90 Heemstede, 12 augustus 1980. Aan de raad, Op 1 mei 1980 zijn in werking getreden de Wet openbaarheid van bestuur (wet van 9 november 1978, Stbl581) en het Besluit openbaarheid van bestuur (Koninklijk Besluit van 12 oktober 1979, Stbl. 590). Eén van de belangrijkste bepalingen van de Wet openbaarheid van be- stuur is artikel 1, dat elke burger een recht geeft op informatie waarover de overheid beschikt. In beginsel moet eik verzoek om infor- matie worden ingewilligd. Alleen in uitzonderingsgevallen mag op een verzoek afwijzend worden beschikt; in de wet is geregeld in welke ge- vallen geen informatie wordt verstrekt. De wet verlangt van de overheid verder, dat zij op eigen initiatief informatie verschaft, waardoor de burger in staat wordt gesteld zijn inzichten bij het nemen van beslissingen door de overheid tijdig ken- baar te maken. Verder verplicht de wet de overheid tot het openbaar maken, eveneens zonder dat de burger daar om vraagt, van onder meer de beleidsadvie- zen van niet-ambtelijke adviescommissies. Het is gewenst, dat door uw raad, ons college en de burgemeesterieder voor zoveel zijn bevoegdheden betreft, een verordening op de openbaar- heid van bestuur wordt vastgesteid. Een ontwerp van een dergeiijke ver- ordening bieden wij u hierbij aan. Het ontwerp is vrijwel gelijk aan het modeldat is opgenomen in "Gemeente en openbaarheid", uitgegeven door de Vereniging van Nederland- se Gemeenten in de Blauwe Reeks onder nr. 63. De ontwerp-verordening is zo opgezet, dat alle voor de gemeente van be- lang zijnde bepalingen van de Wet en het Besluit openbaarheid van be- stuur integraal in de tekst zijn verwerkt; daarmede wordt bereikt dat zij, die de gemeentelijke verordening hanteren, kunnen volstaan met ken- nisneming van de verordening, zodat afzonderlijke raadpleging van de wet en het besluit in de regel achterwege kunnen blijven. Ter toelichting van enkele artikelen merken wij het volgende op.

Raadsnotulen Heemstede | 1980 | | pagina 49