Het staat de raad vrij bij subsidieverlening criteria aan te leggen.die de rijksbijdrageregeling niet stelt. Met name kan het feit, dat een groe- pering gelieerd is aan een organisatie, die financieei in staat geacht moet worden de betreffende aktiviteiten te steunen, een rol spelen bij de beslissing om al dan niet als gemeente te subsidiëren. Hiermede is ook het derde bezwaar weersproken. De raad heeft in de beslis- sing van 27 maart 1980 niet gezegd, dat politieke partijen met de van de rijksoverheid ontvangen subsidies emancipatie-aktiviteiten moeten bekosti- gen: zij kunnen dit doen. Mede door de rijkssubsidie beschikken de partijen over middeien, die hen in staat stellen allerlei aktiviteiten te ontplooien. Het is aan deze partijen om te beslissen of daaronder ook emancipatie-akti- viteiten vallen en zo ja, of deze aktiviteiten dan wel of niet politiekzijn en mede toegankelijk voor belangstellendenniet-leden of aspirant-leden. Hoezeer de beoogde aktiviteiten van klaagster ook zijn toe te juichen, toch meent de raad dat mede gezien het bovenstaande, de kosten daarvan niet uit de gemeentemiddelen bestreden moeten worden op de volgende gronden. i Uit het reglement van klaagster blijkt, dat zij is een politieke partij, althans een nauwe binding heeft met een politieke partij, die onder meer hierin bestaat, dat deze partij "met raad en daad ook wat betreft 5e afd. 25 septenber 1980 98 de financiële consequenties" klaagster bijstaat in de uitoefening van haar taak. De door klaagster benadrukte niet-politieke geaardheid van de emancipatie- aktiviteiten en de openheid voor belangstellenden, zijn wellicht bedoeld om de binding aan de politieke partij te relativeren. Deze poging kan in het licht van het reglement niet anders dan betrekkelijk zijn. Een onbeperkte openheid zou in strijd zijn met de verenigingsgedachte (vglartikei 7 reglement); niet-politieke emancipatie-aktiviteiten zouden vermoedeiijk niet zijn aan te merken ais een middel in de zin van artikel 4 om het doel van artikel 3 van het reglement te bereiken, te weten: de poli- tieke bewustwording bij vrouwen en hun integratie in de partij te bevorde- ren. Het zijn van politieke partij of de binding met een politieke partij maken, dat klaagster niet gelijk is aan andere groeperingen die emancipatie-aktivi- teiten bedrijven en die dit karakter of deze binding niet hebben. -5-

Raadsnotulen Heemstede | 1980 | | pagina 21