1 2. Status van de bibliotheek. Overeenkomstig de wet op het openbaar bibliotheekwerk zijn bibliotheek- instel1ingen in gemeenten met een inwonertal tussen 5.000 en 30.000 in- woners verplicht om een overeenkomst van dienstverlening aan te gaan met de provinciale bibliotheekcentrale. Heemstede telde op 1 januari 1980 26.729 inwoners. Van voornoemde verplichting kan door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappeiijk Werk onder bepaalde voorwaarden dispensatie worden verleend op grond van artikel 27, lid 3 van de Wet op het openbaar bi- bliotheekwerk. In een schrijven van 12 december 1979 heeft de minister van C.R.M., on- danks een positief advies van de Bibliotheekraad tot definitieve onthef- fing, wederom tot een tijdelijke ontheffing besloten. Deze ontheffing geldt tot het tijdstip, waarop het inwonertal van de ge- meente Heemstede 30.000 of meer bedraagt, maar uiterlijk tot 1 januari 1983, indien niet voor deze datum het inwonertal 30.000 of meer bedraagt. Voor de verdere ontplooiingen van het openbaar bibliotheekwerk acht de minister het gewenst dat een beroep kan worden gedaan op een grotere or- ganisatie. Het aangaan van een volledige overeenkomst van dienstveriening met de provinciale bibliotheekcentrale zou echter op dit moment niet tot een wezenlijke kwaliteitsverbetering van het bibliotheekwerk in deze ge- meente leiden. Voorts zou de provinciale bibliotheekcentrale onder zware uitvoeringsdruk komen te staan. Op grond van het bovenstaande heeft de minister de ontheffing verleend. De beperking tot 1 januari 1983 is aan- gebracht om na te gaan of vanaf 1983 het beoogde effekt van een volledi- ge dienstverlening door de provinciale bibliotheekcentrale wel kan worden bereikt. Indien de gemeente Heemstede per 1 januari 1983 opnieuw in aan- merking wenst te komen voor een ontheffing, dan dient uiterlijk 1 januari 1982 daaromtrent een verzoek te worden ingediend. Tegen dit besluit hebben wij bij brief van 4 maart 1980 beroep aangetekend bij de Kroon. Hierop is nog geen uitspraak gedaan. Zoals reeds uitgebreid in het eerste beleidsplan aan de orde is gesteld, blijven wij van mening dat het draagvlak van de gemeentelijke openbare bibliotheek voldoende is om een verdere ontplooiing te kunnen garanderen. Het verzorgingsgebied beperkt zich namelijk niet tot het gemeentelijk ge- bied. Een groot aantal inwoners van Aerdenhout (gemeente Bloemendaal) en -3- 2e afd. 29 januari 1981

Raadsnotulen Heemstede | 1981 | | pagina 3