afd. 24 september 1981 105 VOORZIENINGEN I.V.M. WATEROVERLAST "EILAND ROZENBURG" Heemstede, 8 september 1981. Aan de raad, Overeenkomstig ons voorstel d.d.18 maart 1980, nr.50, stelde u in uw vergadering van 27 maart d.o.v. een krediet van f.19.000,— beschikbaar ten behoeve van een onderzoek naar de oorzaak van de hoge grondwater- stand op het "Eiland Rozenburg". Dit onderzoek is ingesteld door de dienst Grondwaterverkenning TNO te Delft. De conclusies van het rapport van die dienst zijn: 1. In de wijk Eiland Rozenburg is de ondergrondse afwatering naar de Leidsevaart en naar een in 1972 aangelegd drainagesysteem, gelegen in het noord-oosten van de wijk, onvoldoende om in' tijden van hoge neerslag in de gehele wijk de grondwaterstand beneden een acceptabel niveau te houden. 2. Het onttrekken van diep grondwater uit de duinen door de Gemeente- waterleiding Amsterdam heeft in het verleden de ontwateringstoestand in Heemstede enigszins verbeterd. Met de sterke afname van de onttrek- kingen uit diepere lagen in 1957 verdween dit effect. Latere verminde- ringen hebben voor het grondwaterpeil in Heemstede geen noemenswaardi- ge gevolgen gehad. 3. Grondwaterstanden waren in januari 1980 exceptioneel hoog (getuige het aantal door het gemeentebestuur ontvangen klachten) en gaven aanleiding tot ernstige wateroverlast. Deze wateroverlast kan niet alleen worden ver klaard door de in die maand - en de daaraan voorafgaande periode - op- getreden neerslag. 4. Het vervangen van het in verval geraakte rioleringssysteem, dat als drainagenet fungeerde, door een nieuw, goed afgesloten, buizennet in 1977, is de meest waarschijnlijke verklaring voor het recentelijk ver- slechteren van een ook reeds daarvddr inadequate ontwatering. Ook de B.V.Adviesbureau Tjaden voor Technisch Bodemonderzoekte Haarlem, heeft een onderzoek ingesteld naar de hoge grondwaterstand in enkele de- len van de gemeente. Bij dit onderzoek is o.m. gebruik gemaakt van peil- buizen. Voor wat het "Eiland Rozenburg" betreft concludeert het Adviesbureau Tja- den dat gedurende de periode 1955 tot en met 1979 vermoedelijk meermalen

Raadsnotulen Heemstede | 1981 | | pagina 25