4e afd. 24 september 1981 105 wateroverlast is opgetreden. Indien het riolenstelsel in een dusdanig slechte staat verkeerde dat aangenomen mag worden dat dit stelsel een enigszins drainerende werking bezat, dan zal door de vervanging van de riolering de gemiddelde grondwaterstand naar het oordeel van het Bureau Tjaden met circa 6 10 cm zijn gestegen. Deze stijging heeft tot gevolg dat de frequentie waarmee wateroverlast voorkomt, zal toenemen ofwel dat minder natte jaren reeds aanleiding zullen geven tot wateroverlast. Vervolgens hebben wij aan een op dit terrein gespecialiseerde advocaat, te weten de heer mr.H.A.A.Kienhuis, te Almelo, verzocht ons te adviseren over de vraag naar de eventuele aansprakelijkheid van de gemeente terzake van de wateroverlast. De heer Kienhuis is van oordeel dat de vraag of de gemeente aansprakelijk is voor de schade als gevolg van wateroverlast, ontkennend moet worden be- antwoord. Er is z.i. geen handelen of nalaten van de gemeente aan te wij- zen terzake van de verhoging van de grondwaterstand dat als onrechtmatig moet worden gekwalificeerd. Deze zaak moet dan ook niet worden beoordeeld in het licht van de onrechtmatige overheidsdaadmaar van de rechtmatige overheidsdaad. In literatuur en jurisprudentie wordt verschillend gedacht over de vraag of en zo ja in welke gevallen de overheid aansprakelijk is voor de schadelijke gevolgen van rechtmatig optreden. Mr.Kienhuis is van mening dat op zich zelf niet kan worden volgehouden dat door de gemeente in de grondwaterstand wordt ingegrepen, althans dat de schade als gevolg van de hoge waterstand wordt vergoed. Wel is de gemeente z.i. verplicht zich de belangen van de omwonenden aan te trekken. Individuele burgers kunnen immers - aldus mr.Kienhuis - de grondwaterstand niet be'fr.vloeden. Uit het vorenstaande blijkt dus: 1. dat de wateroverlast voor een deel - doch beslist niet geheel - te wijten is aan de vervanging van de riolering in 1977; 2. dat de gemeente niet aansprakelijk is voor schade als gevolg van de wateroverlast; 3. dat de gemeente wel bepaalde voorzieningen moet treffen, zulks omdat individuele burgers niet in staat zijn de grondwateroverlast te beîri- vloeden. Bij de vraag welke voorzieningen de gemeente zou kunnen treffen, kan

Raadsnotulen Heemstede | 1981 | | pagina 26