2e afd. 27 november 1981 134 werd daarop bepaald op 9$%. Gelet op de hiervoor geschetste ontwikkelingen iijkt het thans beter het kasgeldpercentage aan te passen aan het te verwachten gemiddelde over 1981, te weten 11%. Hierdoor zal het rente-omslagpercentage verhoogd moeten worden tot 9J%. Dit pet centage kan niet meer verwerkt worden op alle functionele posten; daarom is op hoofdstuk XIII een stelpost opgenomen voor het gedeelte, dat ten laste van de algemene dienst dient te komen. Deze stelpost is als volgt berekend: renteverhoging leidt tot een hogere uitgaaf van 180.000,--.Ten laste van de algemene dienst komt 3 gedeelte, is f 135.000,— Hier staat tegenover dat een hogere inkomst geraamd kan worden van 11.500,— wegens bespaarde rente van eigen kapitaal en reserve, die gebruikt zijn voor financiering van kapitaaluitgaven. Inmiddels is duidelijk geworden dat aan consolidatie (omzetten van kas- geldleningeri in geldleningen met lange looptijd) niet te ontkomen is. In augustus j.I. besloot u in dit kader reeds tot het aangaan van twee leningen van ieder f 8.000.000,-. De helft van het totaal-bedrag is be- stemd voor consolidatie. De andere helft voor de financiering vannieuw uit te voeren werken. Met de hogere rentelasten kon in de begroting nog geen rekening gehouden worden. In het dekkingsplan is hiervoor een stel- post opgenomen van f 210.000,--, 2.3 Sociaal-economische toestand. Uit de nota betreffende de algemene uitkeringen uit het gemeentefonds van de staatssecretaris van binnenlandse zaken.ontlenen wij de volgende passages. De economische ontwikkeling is in de afgelopen jaren steeds verder ver- slechterd. Dit kan niet zonder gevolgen blijven voor de collectieve sec- t°r. Teneinde te voorkomen dat het financieringstekort van de overheidte ver zou oplopen.zijn diverse ombuigingsmaatregelen noodzakelijk geweest. Hoewel bij de opstelling van de Mi1joenennota 1981 al rekening was gehou- den met sombere vooruitzichten ten aanzien van de ontwikkeling in 1981, bleken ook in 1981 ombuigingsmaatregelen onontkoombaar.Uit prognoses van het Centraal Planbureau van maart van dit jaar bleek de economische ont- wikkeling nog verder verslechterd te zijn.Evenals in 1980 meende de Rege- ring dat het noodzakelijk was ook een bijdrage van de lagere overheden te vragen.Voor het Gemeentefonds betekende dat een structurele verlaging van de uitkering inet effectief 133 miljoen gulden.

Raadsnotulen Heemstede | 1981 | | pagina 32