2e afd. 27 november 1981 134 Intussen ziet het er niet naar uit dat op korte termijn, dat wil zeg- gen voor 1982, de economische vooruitzichten aanmerkelijk zullen ver- beteren. Dit betekent dat er geen of nauweiijks ruimte is voor accres- sen in de overheidsuitgaven. Naar het zich iaat aanzien zai de volume- groei op de rijksbegroting in enge zin van 1981 op 1982 zeifs negatief zijn; zelfs zonder nadere ombuigingen in 1982 resteert nauwelijks meer voiumegroeiRekening houdend met de moeilijke financiële positie, waarin ook de gemeenten thans verkeren, hebben wij besioten toch een volume- accres, namelijk van 1%, toe te kennen, geiijk aan de thans verwachte trendmatige groei van het nationaal inkomen. Bedacht moet overigens worden dat dit accres niet geheel voldoende is om de stijging van de uitkeringsbasis op te vangen, zodat een verlaging van het uitkerings- percentage onvermijdbaar is. Voorzover in het kader van de besluitvorming rond de rijksbegroting 1982 in verband met voorgenomen rijksbeleid tot aanvullende compensa- ties voor de uitkering uit het Gemeentefonds wordt besloten, zulien daarover in het najaar nadere mededelingen worden gedaan". Uit deze citaten blijkt, dat de groei die toegestaan wordt voor de al- gemene uitkering volledig opgesoupeerd wordt door de stijging van de uitkeringsbasis. Hieronder worden verstaan de componenten, zoals opper- vlakte, aantal inwoners, aantal woningen enz., voordat het uitkerings- percentage wordt toegepast. Het komt er dus op neer, dat landelijk gezien, de stijging van deze uitkeringsbasis groter is dan 1%, waardoor het uitkeringspercentage verlaagd moet worden. Voor Heemstede, waar sprake is van een teruglopend aantal inwoners en nauwelijks groei in het aantal woningen, betekent dit een teruggang van de aigemene uitkering. Voor een deel wordt dit gecompenseerd door- dat er een accentverschuiving plaatsvindt van aantal inwoners naar aan- tal woningen. Deze verschuiving is voor Heemstede relatief gunstig. Het nadeel wordt voorts getemporiseerd door de v^rfijning ongewoon be- volkingsverloop. Nadere informatie omtrent het begrip compensatie in de laatste zin van het citaat heeft ons geleerd, dat niet uitgesloten moet worden, dat zelfs op korte termijn besloten zal worden tot kortingen op de algemene uitke- ring. Met dit aspect dienen we in ons beleid rekening te houden. -33-

Raadsnotulen Heemstede | 1981 | | pagina 33