4e afd. 25 februari 1982 MONUMENTEN EN BEELDBEPALENDE GEBOUWEN 19 Heemstede, 9 februari 1982. Aan de raad, Eind 1977 hebben wij aan een daartoe ingestelde werkgroep gevraagd advies uit te brengen over het monumentenbestand in de gemeente Heemstede. In deze werkgroep hadden zitting leden van de Welstands- commissie en vertegenwoordigers van de vereniging "Oud-Heemstede- Bennebroek', alsmede wethouder G.J.Willemse en de directeur van het gemeentelijk technisch bedrijf. De werkgroep heeft op 8 februari 1980 rapport uitgebracht. Aan de hand van dit rapport, dat wij u hierbij ter kennisneming doen toekomen, hebben ons college en vervolgens ook de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting zich uitvoerig bera- den over de vraag of het gewenst is een gemeentelijke monumenten- verordening en een daarop gebaseerde gemeentelijke monumentenlijst vast te stellen. De consequentie van een en ander zou zijn dat een vergunningstelsel in het leven wordt geroepen voor afbraak, verplaatsing, wijziging, herstel van monumenten en voor gebruik op een wijze waardoor het monument ontsierd of in gevaar wordt gebracht. Bij onevenredige schade door weigering van een vergunning zou schadevergoeding. moe- ten worden toegekend. Alleen als een regeling wordt vastgesteld voor het verlenen van subsidie voor herstel etc. van monumenten, komen de gevolgen van plaatsing op een gemeentelijke lijst niet meer in belang- rijke mate voor rekening van de eigenaar. Gelet op de financiële positie van de gemeente menen wij in meerder- heid dat het vaststellen van een subsidieregeling niet raadzaam is. De instel1ing van een gemeentelijke lijst is verantwoord als bij af- weging van de belangen het voordeel voor de gemeenschap opweegt tegen het nadeel van de. eigenaren van de monumenten. Als geen overheidssubsidie gegeven kan worden, achten wij het nadeel voor de eigenaren zwaarder. Mede gelet op het feit dat er een rijks-monumentenlijst bestaat, waarop ook verscheidene panden in Heemstede voorkomen, alsmede op het feit,

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 51