4e afd. 26 augustus 1982 VASTSTELLING GEMEENTEVLAG 80 Heemstede, 13 juli 1982. Aan de raad, De gemeentevlag van Heemstede is nooit officieel vastgesteld, noch door ons college, noch door uw raad. Alhoewel het nergens expliciet is vermeld, wordt toch algemeen aangenomen dat het vaststellen van een officiële gemeentevlag tot de bevoegdheden van uw raad behoort. Op pro- vinciaal niveau bestaat er blijkbaar verschil van mening: van de 11 pro- vincievlaggen zijn er 7 vastgesteld door Provinciale Staten, de overige 4 door gedeputeerde staten. Wij zijn van oordeel dat het vaststellen van een gemeentevlag (ex arti- kel 167 van de gemeentewet) een bevoegdheid is van uw raad. Te Uwer informatie moge nog het volgende dienen. Op 26 januari 1925 be- sloot het toenmalige college van burgemeester en wethouders om - in ver- band met de ophanden zijnde F1 ora-tentoonstelling "het ontwerp met vier horizontale banen in de kleuren rood-geel-rood-geel als beste te beoor- delen". Tot 1965 blijft het stil rond de gemeentevlag. In dat jaar wordt in de kelder van het (oude) raadhuis de vlag uit 1925 gevonden, echter met de kleuren geel-rood-geel-rood. Besloten werd tot de officiële vast- stelling van de gemeentevlag over te gaan en daarover advies in te win- nen bij de Hoge Raad van Adel in 's-Gravenhage en daarbij uit te gaan van de kleurvolgorde geel-rood-geel-rood. Argumenten daarvoor waren: de kleurvolgorde was die van de teruggevonden vlag en de uitvoering genoot enige bekendheid, mede door de vermelding in het "Nederlands Vlaggen- boek". De uitspraak destijds van het college om in de hoek van de vlag het gemeentewapen op te nemen, willen wij niet over nemen, omdat blij- kens publicaties van autoriteiten op dit gebied "eer. vlag in beginsel geen wapenfiguren behoort te bevatten" (Mr. J.P.W.A. Smit, rijksarchi- varis in de provincie Noord-Brabant, Provinciaal Blad van Noord-Brabant 1935, nr. 26) en "Een wapenschild behoort zeker niet thuis op het vlag- gedoek. Vlag en wapen zijn twee geheel onderscheiden insignia, die niet op elkaar maar naast elkaar bestaan" (Kl. Sierksma in Tijdschrift voor Overheidsadministratie nr. 16, jaargang 1960). Een ander (praktisch) ar- gument voor het achterwege laten van het wapen in een gemeentevlag vormt

Raadsnotulen Heemstede | 1982 | | pagina 1