2e afa. 24 fenruari 1983 26 de algemene uitkering te vervangen. Eind 1976 werd, om de mogelijkheid van een nieuwe bebouwingsmaatstaf te onaerzoeken, eep werkgroep ingesteld, waarin de Raad voor de gemeente- financiën en déiministeries van Financiën en van Binneniandse Zaken ver- tegenwoordigd waren. In 1981 is aan het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven (1.0.0.) opdracht verleend een onderzoek in te stellen naar de gemeentelijke financiën, teneinde via een statistische analyse van het uitgavenpatroon van gemeenten, aanbevelingen te doen over de ma- nier waarop de hoeveelheid en zonodig de spreiding van de bebouwing in een gemeente in-de algeinene uitkering uit het gemeentefonds kunnen worden opgenomen. Het definitieve rapport van dit instituut is zeer recent ge- reed gekomen. Tengevolge van de nieuwe Financiële Verhoudingswet in de huidige versie zal de financiële positie van de vier grootste gemeenten van ons land, te weten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht aanzienlijk wor- den verbeterd dit ten koste van andere gemeenten, namelijk: Amsterdam met f 46.237.888,00 Rotterdam met f 31.503.528,00 s-Gravenhage met f 17.644.008,00 Utrecht met f 11.697.456,00 Voor de grootste gemeenten ontstaat er een compenserend effekt op de be- zuinigingen, terwijl voor de meeste andere gemeenten, waaronder de in het overleg betrokken gemeenten sprake is van een cumulerend bezuinigingsef- fekt. Wij en onze collega's van de aan het overleg deelnemende gemeenten zijn van mening, dat dit effekt op dit moment en in de mate waarin het zich thans voordoet onze gemeenten voor onoverkomelijke, niet op te van- gen, financiële problemen stelt en achten het dan ook noodzakelijk te streven naar uitstel van de invoering van de nieuwe financiële verhou- dingswet. Een tweede argument hiertoe menen wij te kunnen vinden in het feit, dat de gemeenten, gelet op de snelheid waarmede de invoering ge- paard gaat, onvoldoende in de gelegenheid zijn gesteld om de uitgangs- punten, die aan het ontwerp ten grondslag liggen, te bestuderen en van CGsmentaar te voorzien. Daarenboven bevreemdt het ons, in deze tijd van -4-

Raadsnotulen Heemstede | 1983 | | pagina 68