4e afd. 28 juni 1984 71 Wij zijn van oordeel dat het gewenst is ten aanzien van de niet-geauto- matiseerde bestanden in de verordening de bepaling op te nemen, dat deze verzamelingen worden aangetekend in het onder punt a. vermelde register (artikel 11). Daardoor heeft de burger in beginsel de mogelijkheid een volledig in- zicht te verkrijgen in doelstelling en funktioneren van al die bestan- den waarin gegevens over hem zijn opgenomen. Met betrekking tot de door ons te nemen besluiten op grond van de artike- len 13 en 14 kunnen belanghebbenden zonodig op grond van de Wet Arob bij ons een bezwaarschrift indienen. Met betrekking tot de uitvoering van het Besluit Bevolkingsboekhouding gelden andere regels van rechtsbescherming. De bepalingen uit het ontwerp welke waarborgen scheppen met betrekking tot het samenvoegen en het koppelen van gegevens uit registratiesystemen, vereisen hier nog bijzondere toelichting. Automatisering biedt mogelijk- heden voor snelle en gemakkelijke toegankelijkheid van grote hoeveelhe- den gegevens; dubbele registratie en uiteenlopen van gegevens kunnen wor- den vermeden; gegevens uit verschillende verzamelingen kunnen met elkaar worden vergeleken en worden samengevoegd. Bij deze automatiseringspro- cessen is onderscheid te maken tussen samenvoeging en koppeling. Van samenvoeging (bedoeld in artikel 7), is sprake, indien verschillende verzamelingen van gegevens zodanig in één databank worden opgeslagen, dat de gegevens slechts eenmaal voorkomen. De gegevensbestanden blijven ech- ter naar de beheerder van een registratiesysteem, waarin de gegevens zijn opgenomen, gescheiden; de beheerder kan uit de databank niet meer en geen andere gegevens verkrijgen dan volgens het registratiesysteem waarvoor hij verantwoordelijk is, is toegestaan. Van koppeling (bedoeld in artikel 8) is sprake indien de gegevensbestan- den zodanig worden samengevoegd, dat in de databank een nieuw bestand ontstaat. Door deze wijze van automatisering heeft elke beheerder van de ingebrachte registratiesystemen toegang tot dit nieuwe bestand. Deze koppeling kan permanent plaatsvinden, maar kan ook tijdelijk zijn. Samenvoeging is mogelijk binnen het kader van de reglementen. Aan het koppelen is het risico verbonden, dat inbreuk kan worden gemaakt op de persoonlijke levenssfeer. Bovendien betreft het een aktiviteit, waarin de reglementen nog niet voorzien, zodat een dergelijke koppeling slechts mag plaatsvinden op grond van een daartoe strekkend besluit van ons col- lege, gehoord de commissie voor algemene bestuurszaken. In deze besluiten zullen voorschriften worden opgenomen om te waarborgen dat de gegevens uitsluitend overeenkomstig de doelstelling van het oor- spronkelijke registratiesysteem (in geval van samenvoeging)respektie- velijk overeenkomstig de nieuwe uitdrukkelijk vast te stellen doelstel- ling (in geval van koppelen) zullen worden gebruikt. Het besluit tot samenvoegen en koppelen van gegevens zal in het openbaar register wor- den opgenomen, zodat iedereen kan zien welke registratiesystemen met elkaar zijn verbonden. -11-

Raadsnotulen Heemstede | 1984 | | pagina 273