2e afd. 28 juni 1984 74 Hierbij gaat men dan ook weer u1t van de fictie dat een hoger verbruik gekop- peld is aan een grotere draagkracht. Wij volstaan tnet u te wijzen op de recent door u genomen beslissing om de normale bedrijfseconomische tarieven voor elek- triciteit te handhaven en niet over te gaan op progressieve tarieven (zij het dat de Ingang toen was de wens om te komen tot energiebesparlng) Overigens moet de bovenomschreven mogelijkheid tot kwljtschelding ook hier on- verkort aanwezig worden geacht. d. ToepassingsmogeiIjkheden. Het rijk staat niet toe dat de gemeenten een inkomenspolitiek voeren, zodat toepassing van het draagkrachtbeginsel door middel van algemeen werkende be- paiingen niet of nauwelljks tot de mogelijkheden behoort. Bij de belastingen is het wetteiijk alleen mogelijk dat de hondenbelasting re- kening houdt met het inkomen en dus draagkracht van de houder. Of de Konlnk- lijke goedkeuring verkregen kan worden moet, gelet op het sedert 1982 gewijzig- de regeringsbeieid, betwijfeld worden. Invoering brengt een groot aantal praktische consequentles met zich. Betwijfeld moet worden dat deze oplosbaar zijn. De gemeente heeft geen apparaat tot zijn beschikking om de juistheid van de aangiften vast te stellen. Los van deze prak- Hsche probiemen 1s het duidelijk dat afhankelijk van de vorm die in de veror- dening gekozen wordt (ontheffing op verzoek of gedifferentieerd tarief) de per- ceptiekosten aanzieniijk zullen stijgen. (Globaal geschat op 30.000,— per jaar)Gelet op deze extra kosten en het relatief geringe bedrag dat de honden- belasting oplevert, lijkt ons een tarief gekoppeld aan het inkomen van de be- lastingp)ichtige niet aan te bevelen. Vo°r de gemeente resteert dan de mogelljkheid om individueel rekening te houden met de draagkracht door midde) van de afschrijvlng van belastlngschuld of het kwijtschelden van andere vorderingen, waarop hieronder nader wordt ingegaan. Kwijtscheldinq. Eén van de zaken die bij de invordering van belastingen een ro) kan spelen is het gegeven dat een belastingplichtige zijn schuid niet of slechts met buiten- gewoon bezwaar kan betalen. In dat geval bestaat de mogelljkheid om de belasting aan die belastingplichtige op verzoek kwijt te schelden (af te schrijven). -6-

Raadsnotulen Heemstede | 1984 | | pagina 284