4e afd. 27 maart 1986 41 worden tot een vast bestanddeel van het lokaal-politieke leven in de Westeuropse ianden. Genoemde Raad schrijft verder: "Crises en tegenslagen in het formele integratieproces op regeringsniveau hebben geen aanwijsba- re gevolgen gehad voor het jumelage-gebeuren. Toch kan men konstateren dat jumeiages een belangrijke rol vervullen bij de bilateraie betrekkin- gen tussen twee steden, alsmede bij de ontwikkeling van de Europese in- tegratie. Belangrijk voor het succes van jumelages zijn zonder twijfel de initiatieven die ontplooid worden en de betrokkenheid van de burgers, niet alleen die van de gemeentebestuurdersmaar ook en vooral die van de verenigingen, c.q. de burgers. Dit succes moet op den duur bijdragen tot de vorming van het bewustzijn dat een geïntegreerd Europa noodzake- iijk is". Wij onderschrijven deze gedachten en menen dat voidaan is aan de voor- waarden om te komen tot een jumelage tussen Leamington Spa en Heemstede. In de praktijk doen zich in feite twee mogeiijkheden voor om aan een jumelage gestalte te geven: - de jumelage draagt een sterk ambtelijk accent: êén of meer ambtenaren doen het organiserende en stimulerende werk; - een vereniging of stichting doet dit werk met steun van de gemeente. Wij menen dat voor de tweede oplossing moet worden gekozen; dit ligt ook voor de hand nu de H.K.I.V. tot ons genoegen die taak op zich wil nemen en daarvoor ook alleszins berekend is. Het bestuur van de H.K.I.V. heeft tevens voorgesteld ten behoeve van de jumelage voor vier jaren in totaal 20.100,-- beschikbaar te stellen als subsidie aan die stichting. Wij menen dat in dit stadium volstaan dient te worden met beschikbaarstelling van een bepaald bedrag wegens kosten van jumelage; wij denken hierbij voorshands aan f 5.000,-- per jaar. Een deel hiervan zal ten goede moeten komen aan de H.K.I.V., ter- wijl een ander deel rechtstreeks door ons college zou kunnen worden be- heerd, waarbij het de bedoeling zal zijn stimulerend op te treden naar het hele verenigingsleven toe. In dit kader herinneren wij aan de toe- kenning van subsidie aan enkele verenigingen in de kosten van bezoeken aan Leamington. In dit verband merken wij op dat het bedrag van 5.000,-- per jaar goeddeels overeenkomt met wat de laatste jaren in feite is gemoeid geweest met de gemeentelijke betrokkenheid met de re-

Raadsnotulen Heemstede | 1986 | | pagina 60