4e afd. 29 mei 1986 64 wegen, rekreatiezaleneetzalen e.d. is veel kleiner. Deze ruimten worden overdag ën 's avonds frekwent bezocht door de bewoners en het personeel terwijl het tevens zeer waarschijnlijk is dat nadat 's avonds de laat- ste personen deze gemeenschappelijke ruinite hebben verlaten, deze ruim- ten worden gekontroleerd, asbakken geledigd etc. De kans dat door één van de bovengenoemde oorzaken brand ontstaat en zich ontwikkelt in één van de vele wooneenheden of kamers is veel groter. Zo'n brand zal veelal één of twee slachtoffers eisen in de kamer waar zij ontstaat. De ontdekking van de brand zal wellicht plaatsvinden na- dat vlamoverslag heeft plaatsgevonden waarna door het breken van de rui- ten de brand uitslaand wordt. In dit stadium zal de brand waarschijnlijk worden ontdekt door omwonenden, surveiilerende politie e.d. Het is des- ondanks niet ondenkbaar dat er, gezieri de eisen die volgens de NEN 3892 en 3893 aan de toegangsdeur naar de wooneenheid worden gesteld, in dit stadium van de brand nog geen of nauwelijks rookverspreiding naar de gang plaatsvindt zodat eventueel in de gangen geïnstalleerde rookmelders nog niet worden geaktiveerd. Wordt nu in dit stadium de deur van de betreffende kamer geop'end of be- zwijkt de toegangsdeur van de kamer dan zal de hieraan gelegen gang door rook en hitte zeer snel onbruikbaar kunnen worden zodat evakuatie van de bewoners van de aan de gang gelegen kamers ten zeerste zal worden bemoei- iijkt. Bij een brandverloop zoals hierboven geschetst dient men zich te realiseren dat er waarschijnlijk slachtoffers zullen valien terwijl de brandmelding wellicht eerder door omwonenden plaatsvindt dan door uit- sluitend in de vluchtwegen geïnstalleerde brandmeldinstailatie. Wat ineer inzicht in de hierboven geschetste materie verschaffen de in 1975 in Engeland door de Derbyshire Country Council uitgevoerde proeven die tot doel hadden inzicht te verkrijgen in de rookverspreiding in di- verse typen bejaardenoorden. De hier wpgedane ervaringen vcrsterken de indruk dat de in de vluchtwegen aangebrachte rookmelders alleen door een ernstige brand in een bejaardenkamer worden geaktiveerd op een tijdstip dat de bewoners van de kamer als door de "rook" zijn bedwelmd. Het groot- ste effekt van een automatische braridmeldinstallatie wordt. juist behaald als er een vroege alarmering komt van een zo klein mogelijke brand. Gezien de bovenstaande overwegingen wordt, wan- -7- 1

Raadsnotulen Heemstede | 1986 | | pagina 23