mK MKVS vw WÊm 3. Bevorderlng van (nieuwe) werkgelegenheld De mogelijkheden van gemeenten om de werkgelegenheidsontwikkeling te be- Invloeden zijn gering. De gemeentelijke invloed op het lokale bedrijfsleven is vooral voorwaarden- scheppend; beschikbaarheid bedrijfs- en kantoorterreinen, infrastruktuur verkeers- en vervoersstromenetc. Vanuit een groeiend besef om de belangen van het lokale bedrijfsleven zijn er in tal van gemeenten geïnstitutionaliseerde vormen van overleg gegroeid tussen gemeenten en vertegenwoordigers van het lokale bedrijfsleven. Dit overleg varieert van vormen van inspraak op gemeentelijke nota's en bestem- mingsplannen tot het uitvoerig betrekken van het bedrijfsleven in de fase van de beleidsvoorbereiding In Heemstede bestaat een regelmatig overleg met de lokale middenstand. Het beleid van de gemeente heeft voorts in algemene zin invloed op de werkgelegenheid (personeelsbestand van de gemeente zelf; personeelsbeleid subsidiëring quartaire sektor; investeringsniveau) In het bestek van deze notitie worden de hierboven genoemde faktoren verder buiten behandeling gelaten. Het werkgelegenheidsaspekt is een van de aspek- ten die bij de beleidsvoorbereiding een rol spelen. Dit aspekt wordt meegewogen bij de beleidsvoorbereiding van b.v. Ruimtelijke OrdeningVerkeer/Vervoerfinanciële positie gemeente, subsidiebeleidetc. De gemeente kan steun verlenen aan startende ondernemers via de Rijksgroeps- regeling Zelfstandigen. In dit verband vervult de gemeente ook een verwijzende funktie voor starters naar de Kamer van Koophandel (hier werkt een funktio- naris specifiek voor starters) en het Regionaal Dienstverleningscentrum Klein- bedrijf k Op deze wijze is aan verschillende Heemsteedse starters steun verleend. Hier- door ontstaat enige nieuwe werkgelegenheid. Het beleid terzake zal worden voortgezet 4. Arbeidsmarktbeleld. Het arbeidsmarktbeleid kan als meer direkt gericht op de bestrijding van (langdurige) werkloosheid worden gezien. Daarbij gaat het in het bijzonder om het arbeidsvoorzieningsbeleid. Een mogelijkheid om de arbeidsmarktpositle van (langdurig) werklozen te verbeteren is het instrument van loonkostensubsidiëring. Andere, niet minder belangrijke, instrumenten zijn om-, her- en bijscholing. Het Gewestelijk Arbeidsbureau (G.A.B.) voert dit beleid uit. In dit kader kan het volgende worden bezien: 1. Welke regelingen bestaan er thans of zijn op korte termijn te verwachten. 2. Hoe is de samenwerking tussen gemeente en G.A.B. t.a.v. deze regelingen. 3. Is er voor de gemeente aanleiding een aanvullende regeling in het leven te roepen. 4.1. Regelingen op het terrein van de arbeldsvoorziening. 4.1.1. Loonkostensubsidiëring. 4.1.1.1. Maatregel ter ondersteuning van de Arbeidsinpassing (april 1986). De werkgever die een bepaalde bij het G.A.B. ingeschreven langdurig werkloze in dienst neemt kan een subsidie krijgen van maximaal f 1.000,- per maand gedurende maximaal een half jaar. Om voor subsidie op grond van deze regeling in aanmerking te komen - 3

Raadsnotulen Heemstede | 1986 | | pagina 167