- 76 - Een reserve tot dit bedrag moet worden .aangehouden ter bestrijding van financiële tegenvallers. Indien dit deel van de reserves moet worden aangesprokenzal aanvulling daarvan afhankelijk van de omstandighedenenigszins kunnen worden getem- pori see rd 8. Ter vervanghig van 1.31.03 en 1.31.05. Oe tarieven der openbare nutsvoorzieningen (gas, elektriciteitwater en c.a.i.) worden in beginsel op basis van een kostendekkende exploitatie vastgesteld. In de kostendekking is begrepen de vorming c.q. instandhou- ding van een reserve voor het opvangen van bedrijfsrisiko1s tot ca. 5% van de jaaromzet. Eventuele overschotten en tekorten, die ondanks dit uit- gangspunt ontstaan, zullen tot een zodanige tariefsaanpassing leiden, dat mogelljk niet over één jaar maar dan wel binnen enkele jaren sprake zal zijn van een kostendekkende exploitatie. Wanneer en voorzover de hier be- doelde overschotten en tekorten ontstaan door maatregelen van buitenaf, zal de gemeente trachten hierop invloed uît te oefenen. Zo zal binnen VEGIN verband l>Iijvend worden gestreefd naar een inkoopprijs voor gas op basls van de marktwaarde. Van het principe van een kostendekkende tariefstelling in de nutssektoren kan worden afgeweken wanneer er sprake is van inkomsten die niet recht- streeks kunnen worden toegeschreven aan de exploitatie. Dergelijke inkom- sten kunnen dan evenwel uitsluitend ten goede komen van de algemene dienst, liij voorkeur via een te vormen reserve meerjarenbegroting/dekkingsplan Aan laatstbedoelde reserve zullen in ieder geval worden toegevoegd de thans aanwezige middelen in de reserves van de nutssektoren welke de llmiet van 5% van de jaaromzet te boven gaan. Bovendien zullen hieraan worden toege- voegd de onttrekkingen uit de reserve van het gasbedrijf, welke zijn voor- zien in het dekkingspian 1986-1990, uiteraard voorzover de bedrijfsresul- taten dit toelaten. Deze onttrekkingen kunnen worden verhoogd met de be- dragen welke nodig zijn om een gelijkblijvend rendement uit extra afschrij- vingen op investeringen te bewerkstel1igenDe besteding van de aldus in de reserve meerjarenbegroting/dekkingsplan onder te brengen middelen zal zodanig moeten zijn dat na een eventuele koncentratie van nutsbedrijven nog een toereikend bedrag aanwezig is voor het realiseren van een geleide- lijke overgang naar een nieuwe situatie. 9Ter vervanging van 1.31.01. Eventuele lastenverhoging dient bij voorkeur gerealiseerd te worden door verlioging van de onroerendgoedbelastingIndien dit niet meer mogelijk is inoet de 1astenverzwaring zodanig over de verschillende heffingen verdeeld worden, dat een zo billijk mogelijke 1astenverdeling ontstaat. Zeker in een tijd van teruglopende koopkracht zal de gemeente uiterste te- riighoudendheid moeten betrachten bij verhoging van geineentelijke belastin- gen en recliten. De verhoging van de onroerendgoedbe1asting en andere belas- tingen moet zo laag mogelijk zijn, nuiar in beginsel niet hoger dan het int latiepercentage 10. Uiterlijk I juli 1987 moet een zo doeltreffend mogelijk systeem van begro- tings- en kiedietbewaking zijn ingevoerd. Dat systeem moet het mogelijk ma- ken dat eerdere besluitvorming op grond van tegenvallende opbrengsten of kosten wordl bijgesteld.

Raadsnotulen Heemstede | 1986 | | pagina 76