24 september 1987 110 Hoofdlijnen van de regeling: Subsidiabel zijn voorzieningen aan huurwoningen van korporaties, gemeen- telijke woningbedrijven, overige niet-winstbeogende volkshuisvestingsin- stellingen en partikuliere verhuurders. Onder voorzieningen dient zowel groot onderhoud als verbetering te worden verstaan. Tevens kunnen ener- giebesparende maatregelen, al dan niet in kombinatie met voorzieningen worden gesubsidieerd. Tot slot kunnen bijdragen in de verhuis- en herin- richtingskosten worden verleend. De rijksregeling kent alleen bijdragen ineens. Woningen van 15 jaar en ouder (voorheen was dit 25 jaar) kunnen met subsidie worden verbeterd. Er gelden 3 bouwjaarklassen: woningen van vöör 1946, woningen gebouwd tussen 1946 en 1968 en woningen gebouwd in of na 1968. Voorts gelden er drie eigendomskategorieën Woningwetwoningen, aangekocht bezit en parti- kuliere woningen. Per bouwjaarklasse komt de subsidie, welke gerelateerd is aan de kosten voor vergelijkbare nieuwbouw, via een schijvensysteem tot stand. Een uitgangspunt is voorts dat er per ingreep voldoende wordt gereno- veerd/verbeterd. Dit moge ondermeer blijken uit het feit dat het minimum bedrag van de investering ten minste f 5.000,— moet zijn om voor subsi- die in aanmerking te komen en daarnaast geldt een terugkom-termijn van 15 jaar. Bovendien geldt dat in het geval er voor een tweede maal gere- noveerd/verbeterd wordt, de woning/het komplex ëén bouwjaarklasse is op- geschoven hetgeen tot lagere subsidie-percentages leidt. V°or verhuis- en herinrichtingskosten geldt dat het Rijk een vast per- centage van 9.25, berekend over de toegekende rijksbijdrage, aan de ge- meente toekent. De gemeente bepaalt vervolgens wie er voor een bijdrage in aanmerking komt, hoe hoog die bijdrage zal zijn en of er aan die bij- drage voorwaarden verbonden zullen worden. De Rijksregeling kent daar- vo°r geen voorwaarden. Daarin wordt slechts gesteld dat de bijdragen-in- eens ten goede komen aan huurders die dergelijke kosten hebben gemaakt. De gehele verantwoordelijkheid voor de inhoudelijke piantoetsing berust in deze regeling bij de gemeente. Voor het verienen van geldelijke steun door de gemeente aari een toege- laten instelling of een partikuliere verhuurder kan de gemeenteraad per afzonderlijke aanvraag een beslissing nemen. Het is evenwel ook moge- lijk dat de raad, door middel van een zogenaamd raambesluit, de subsi-

Raadsnotulen Heemstede | 1987 | | pagina 114