Wo 24 september 1987 MEERJARENPLAN VERKEERSVEILIGHEID; AKTIE -25« 113 Heemstede, 9 september 1987. Aan de raad, Eén van de negatieve aspekten van het huidige verkeerssysteem is de ver- keersonveiligheid (in 1986 1.500 doden en 50.000 gewonden waarvan 15.000 ziekenhuisopnamen)Naast het persoonlijk leed is ook de maatschappelij- ke schade ervan enorm (naar schatting zo'n 6 miljard gulden per jaar). Van oudsher is bij het terugdringen van de verkeersonveiligheid sterk de nadruk gelegd op aktiviteiten van de rijksoverheid. De in de afgelopen jaren uitgebrachte nota's, rapporten en beleidsvoornemens onderkennen echter steeds meer het belang om de aktiviteiten te verleggen naar, c.q. uit te breiden tot de gemeentelijke overheid. Niet alleen omdat het groot- ste aantal ongevallen op gemeentelijke wegen plaatsvindt en de gemeenten er daardoor direkt bij betrokken zijn, maar ook omdat de gemeenten kon- kreet vorm kunnen geven aan een verkeersvei1igheidsbeleid en daar de be- volking direkt bij kunnen betrekken. In het zojuist verschenen Meerjarenplan Verkeersvei1igheid 1987-1991 (MPV) van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt aangegeven op welke wijze de verkeersonvei1igheid aangepakt zal gaan worden. Gekonstateerd wordt dat de mogelijkheden van de rijksoverheid beperkt zijn. Naast spe- cifieke wetgeving, landelijke akties en onderzoeksmatige ondersteuning blijft het direkt ingrijpen beperkt tot de rijkswegen alwaar nog geen 15% van alle slachtoffers valt. Het is mede daarom dat in het MPV gesteld wordt dat verhoging van de ver- keersvei1igheid vooral een zaak is die lokaal/regionaal aangepakt dient te worden. De ervaring in het verleden heeft geleerd dat, hoewel ver- keersvei1igheid weliswaar meestal wel een aandachtspunt is in het gemeen- telijk verkeers- en vervoersbeleid, in veel gevallen het daadwerkelijk gericht aanpakken van de verkeersonvei1igheid in al zijn facetten niet plaats vindt. Het rijk heeft daarom gemeend de gemeenten middels het Sti- muleringsplan "Aktie -25%" impulsen te geven om de komende jaren een bij- drage te leveren in de landelijke taakstelling het aantal verkeersslacht- offers in 2000 met 25% te verminderen.

Raadsnotulen Heemstede | 1987 | | pagina 125