Wo 24 september 1987 113 Wi.jze van aanpak. Verkeersveiligheid bevorderen dient effektief plaats te vinden. Hoewel de cijfers slechts een globale indruk geven van het waar en wie en deze voor doelgerichte aktiviteiten nader geanalyseerd dienen te wor- den, zullen in het kader van de "Aktie -25%" prioriteiten gesteld worden. De door de gemeente en/of anderen te ondernemen aktiviteiten dienen ten behoeve van deze prioriteitenstel1ing gerelateerd te worden aan die si- tuaties, leeftijdskategorieën en vervoerswijzen welke gekenmerkt worden door een (relatief) groot aantal slachtoffers. Verkeersvei1igheid gaat iedere weggebruiker aan. Dit betekent, dat een gezamenlijke inspanning van bevolking, pers, verkeersbrigade, belangen- groepen, onderwijs, ouderenbonden, landelijke verenigingen (VBV, ENFB, VVN) en politie onder leiding van het gemeentebestuur en gesteund door de ambtelijke diensten, voorwaarde is voor het verhogen van de verkeers- veiligheid en het realiseren van de jaarlijkse taakstel1ing. Verkeersveiligheid is niet alleen een zaak van de infrastruktuur (de weg), maar dient ook gekoppeld te worden aan de mens (opleiding, voorlichting kontrôle) en het voertuig (veiligheidsriemen, verlichting, APK). De vierde faktor die een rol speelt, maar vaak niet of nauwelijks beïn- vloedbaar is, is de omstandigheid (mist, laagstaande zon, gladheid). Dit houdt in, dat niet volstaan kan worden met het allêën treffen van infrastrukturele maatregelen, zoals het rekonstrueren van een kruispunt, maar dat een breed scala van aktiviteiten ondernomen zal dienen te wor- den teneinde een wezenlijke bijdrage te kunnen leveren aan het terugdrin- gen van de verkeersonveiligheid. De op de verhoging van de verkeersvei1igheid gerichte aktiviteiten die- nen planmatig te worden aangepakt. Daarom zal er een Verkeersveiligheids- plan (VVP) worden opgesteld. Kort samengevat is een VVP een bestuurlijk vastgesteld meerjarenprogramma dat aandacht schenkt aan de mens, weg- en voertuigaspekten van de verkeersveiligheid, de verschillende beleidster- reinen binnen het gemeentelijk apparaat en de externe "instanties" op el- kaar afstemt en de organisatorische en financiële aspekten van één en ander behandelt. In het VVP wordt gestreefd naar het opzetten van een ak- tief en samenhangend beleid op lokaal niveau, gericht op het daadwerke- lijk terugdringen van het aantal ongevallen (objektieve onvei1igheid) en het verminderen van de dreiging die van het verkeer uitgaat (subjektieve -4-

Raadsnotulen Heemstede | 1987 | | pagina 128