APZ 29 september 1988 91b TOELICHTING. De voorliggende wijziging van de IZA-Regeling Noord-Holland is het vervolg op de circulaire welke is toegezonden op 09-10-86, over de specifieke gevolgen, die reorganisaties, waarbij taken en het daar- bij betrokken personeel geheel of gedeeltelijk overgaan naar een andere rechtspersoon, teweeg brengen voor de kontinuïteit van de ziektekostenregeling. In deze circulaire werd reeds aangekondigd dat een voorstel tot wijzi- ging van de IZA-Regeling op dit punt in aantocht was. Het lag oorspronke- lijk in de bedoeling de procedure vôôr 1 januari 1987 afgerond te hebben, maar met name door de komplexiteit van de materie en het daar- bij behorende overleg heeft de voorbereiding langer geduurd. Het voorstel bevat een wijziging van hoofdstuk XII van de IZA-Rege- ling. In de vigerende regeling gaat dit hoofdstuk over de toe- en uittreding van gemeenten. Het voorliggende voorstel voegt daaraan toe bepalingen over de verandering in de inrichting van een dienstonder- deel en plaatst deze bepalingen tezamen met die over de uittreding in eenzelfde kader. Deze keuze vloeit voort uit het feit dat beiden op dezelfde wijze de kontinuïteit en stabiliteit van de ziektekosten- regeling aantasten, indien geen enkel rechtsgevolg aan de uittreding of reorganisatie zou worden gegeven. De reden van dit voorstel is gelegen in het feit dat de IZA-Regeling in toenemende mate wordt gekonfronteerd met omvangrijke reorganisaties bij deelnemende gemeenten en met uittredingen en reorganisaties van (B3)-lichamen, waarvan het personeel tot de IZA-Regeling is toegelaten (de voorgestelde bepalingen zijn nu ook expliciet van overeenkomstige toepassing verklaard op deze lichamen). Voorbeelden van het eerste zijn de keuringsdiensten van waren, de gemeentelijke energiebedrijven, de loodsdiensten, en dergelijke. Voorbeelden ten aanzien van de 1ichamen zijn ziekenhuizen, welzijnsinstellingenen dergelijke. Gemeenschappelijk kenmerk van al deze uittredingen en reorganisaties is het gegeven dat tenminste de betrokken post-aktieve ambtenaren en hun gezinsleden in het IZA blijven. Deze groep bestaat voor 95% uit ouderdoms- en invaliditeitsgepensioneerden. De IZA-Regeling kent een omslagstelsel gekenmerkt door onder andere solidariteit tussen gezonden en zieken, jongeren en ouderen, hoge en lage inkomens en kleine en grote gezinnen. Ouderen hebben gemiddeld meer ziektekosten en tevens een lager inkomen (dan in hun aktieve periode) en daarom moeten de hoge lasten mede opgebracht worden door de andere groepen. Enige cijfers (1986) kosten opbrengst saldo aktieve deelnemer 2.291 3.216 9?5 post-aktieve deelnemer 5.008 2.113 - 2.895 gemiddeld 2.949 2.949 0 Konklusie: er zijn ongeveer drie aktieven nodig om de "extra" kosten van één post-aktieve te dekken. - 23 -

Raadsnotulen Heemstede | 1988 | | pagina 23