wo nr8 Heemstede, 6 februari 1990. Aan de raad, In februari 1988 hebben wij, daarbij gesteund door de raads- conunissies voor milieu en middenstand en voor financiën en beleidsplanning, in principe besloten mee te werken aan de gescheiden inzameling en verwerking van groente-, fruit- en tuinafval, kortweg GFT-afval genoemd. Aan dit besluit was de voorwaarde gekoppeld, dat de extra kosten van deze verwij- deringsmethode niet meer zullen bedragen dan f. 15,- per ton. In april d.o.v. heeft de Kennemerraad, in overeenstemming met de besluiten van de gemeenten in het gewest Zuid-Kennemerland, hetzelfde principe-besluit genomen. Zoals bekend, is de in- zameling van huisvuil een autonome gemeentelijke taak en is de verwerking van het ingezamelde huisvuil een aan het gewest overgedragen taak. Nadien is met name op gewestelijk niveau de uitwerking van deze besluiten ter hand genomen. Dit heeft uiteindelijk geleid tot het nu voorliggende gewestelijke rapport "voorstel voor het invoeren van het gescheiden inzamelen en verwerken van GFT-afval" In het navolgende zullen enkele belangrijke punten uit het rapport worden aangehaald; voor het overige kan naar het rapport zelf verwezen worden. Voorts wordt een aantal zaken behandeld die specifiek voor de Heemsteedse situatie gelden. Aan de mogelijke invoering van gescheiden inzameling en ver- werking van GFT-afval liggen twee doelstellingen ten grond- slag de milieu-doelstelling, nl. het voorkomen en terugdnngen van de hoeveelheden vrijkomend afval; de financiële doelstelling, nl. het minimaliseren van de toekomstige uitgaven terzake van de afvalverwijdering De milieu-doelstelling wordt zeer breed gedragen; zowel de rijksoverheid, de provinciale overheid als de gewestelijke en gemeentelijke overheden staan hier achterMinstens zo belang- rijk is dat de burgers zich achter deze doelstelling scharen. Uit de goede resultaten op het gebied van gescheiden inzameling van glaspapier en probleemstoffen mag afgeleid worden, dat er zeker bereidheid bestaat om mee te werken aan de vermindering van de afvalberg. Bij een ingrijpende zaak als nu aan de orde iszal het beslist noodzakelijk zijn op uitgebreide schaal voorlichting te geven om die medewerking te behouden c.q. te verkrijgen. De financiële doelstelling is nauw verbonden met het feit, dat de gewestgemeenten vanaf 1994 het niet voor hergebruik in aanmerking komende afval zullen laten verwerken in de nieuw op te richten A.V.I.-West te Amsterdam. Op grond van de nu beken- de gegevens zullen de door de gemeenten te betalen tarieven een explosieve stijging gaan vertonen. Momenteel bedraagt het tarief van het vuiloverlaadstation f. 70,50 per ton; in 1995

Raadsnotulen Heemstede | 1990 | | pagina 1